Gemilerde iklimlendirme sistemleri ve elemanlarının etüdü
Air conditioning systems and components for the ships
  1. Tez No: 79147
  2. Yazar: TÜRKER ERARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Her iklim koşulunda çalışabilecek şekilde tasarlanıp inşa edilen gemilerdeki personel için, bu iklim şartlarında rahat çalışma ve yaşam koşullarının sağlanması gerekmektedir. Bu amaçla gemilerde iklimlendirme üniteleri kurulmaktadır. Çalışmada öncelikle sistemin termodinamiğine fazla inilmeden ısı transferi tiplerinden bahsedilip, temel kavramlar, ısı yükü ve ısı kazancı hesabı anlatılmıştır. Daha sonra isimlendirmenin temel unsurları anlatılmış, gemiler için iklimlendirmeyi etkileyen faktörler ve kara tesisleriyle farklılıkları incelenmiştir. Daha sonra kanal sistemlerindeki kayıplar ve havanın dağıtımı, gemilerdeki kanal sistemi tiplerinden ve seçim kriterlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca makine dairesinin havalandırılması ve genel olarak ses kriteri incelenmiştir. Son olarak da örnek bir gemi üzerinde yaz ve kış mevsimlerinde işletme şartlan, ısı kaybı ve kazancı hesaplanarak sistem için gerekli ısıtma ve soğutma yükünün hesabı ve seçimi yapılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY For ships which are designed and constructed to be able to operate in every kind of climatic conditions, for ship personnel to order for them to live for this purpose climatization unit are set up in ships. In the project, first of all, without entering into details of thermodynamics of the system, types of heat transfer have been mentioned and basic concepts, heat load and heat gain calculations have been explained. Then basic components of climatization in ships and their differences from establishements on land have been examined. Later explained losses in channel systems and distribution of the air and mentioned about types of channel system with criteria of the engine chamber has been examined. Lastly, by evalvating operating conditions, heat loss and gain of a simple ship, calculations of load heating and cooilng has been made and choice of a system has been decided.