Gemi inşaatında kaynaklı birleştirmelerde gerilme ve şekil değiştirmelerin incelenmesi
Examination of deformations and stresses welded joints during ship construction
  1. Tez No: 79146
  2. Yazar: HASAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Bir metalik malzeme uniform bir şekilde ısıtılırsa malzemede düzgün ve serbest bir uzama oluşur. Aynı malzeme ortam sıcaklığına uniform bir şekilde soğutulursa eski boyutlarına çeker. Kaynaklı birleştirmelerde parçalar, lokal olarak ısıtılmaktadır. Lokal ısıtmalar nedeniyle elemanlarda farklı ısı alanları oluşmakta, bu da alanların farklı uzamasına sebep olmaktadır. Sonuç olarak kaynakla birleşmiş parçalarda gerilmeler ve şekil değişimleri ortaya çıkmaktadır. Gemi yapısında farklı büyüklükteki kaynaklı birleştirmeler birarada bulunurlar. Bu nedenle yapıda yönleri ve büyüklükleri önceden bilinmeyen karmaşık gerilmeler meydana gelir. Hatalı birleştirmeler sonucunda bu gerilmeler üstüste toplanabilir ve ciddi yapı çarpılmalarına neden olurlar. Kaynaklarda çatlamalar oluşabilir. Kaynak sonrası şekil değişimlerini düzeltmek maliyetin çok artmasına, montajın zorlaşmasına ve zaman kaybına sebep olmaktadır. Gerilme ve şekil değişimlerini azaltmak için bunların nasıl oluştuğunu, dizayn ve kaynak işlemlerinden nasıl etkilendiklerini anlamak gerekir. Bu çalışmada öncelikle temel tip kaynaklı birleştirmelerde gerilmelerin analizi yapılmıştır. Daha sonra şekil değiştirme olarak enine, boyuna ve açısal şekil değişimleri incelenmiştir. Ayrıca kaynaklı birleştirmelerde gerilme ve şekil değişimlerinin azaltılması ve düzeltilmesi incelenmiş olup, kaynak öncesi uygulanması gereken yöntemler tanımlanmıştır. Kaynak sonrası ise ısıl ve mekanik yöntemler anlatılmıştır. Genel olarak da pratikte kullanılan yöntemlerden bahsedilmiş ve örnekler verilmiştir. Daha sonra gemi inşaatında şekil değişimleri incelenmiş olup, şekil değişimlerinin kontrolü, düzeltilmesi ve kaynak ile kaynak sıraları anlatılmış, örnekler verilmiştir. Son olarak da gemi inşaatında şekil değişimlerini sınırlayan toleranslar verilmiş ve uygulama olarak inşa edilen bir gemi incelenmiş olup yapılan ölçümler verilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When a metal is heated uniformly, material elongates linear and freely. When the same material is cooled uniformly to the ambient temperature, it shrinks to the original dimensions. During the welding procedure, parts being welded are heated locally therefore it becomes different heat zones causing different elongation. As a result, at the welded joints stresses and deformations are forming. At the ship structure, welded joints with different dimensions are close to each other. For this reason, complex stresses with different direction and size are formed. Because of the faulty joints, these stresses may be accumulated and cause serious structural distortions. Additionally, cracks may happen at the welded joints. Reforming of the material after the distortion caused by welding, causes additional cost, difficulty of the erection process and extra time. To decrease the level of stresses and distortions, the reasons should be clearly evaluated. At this study, it is first analyzed the stresses at the basic welded joints. Then, longitudinal, transverse and angular distortions are studied. Additionally, distortion and stress control methods are examined and the methods which are to be applied before the welding procedure are described. Also, methods for stress and distortion elimination for the completed welds are described. Generally, practical methods are described with some examples. Later, the distortions during ship building are studied and distortion control, welding sequences and reforming procedures are described with some examples. Finally, the tolerances which limits the distortions are described and presented the measured values of a ship being built.