Bakır elektrolitten elektroliz yöntemi ile arsenik giderilmesi
Arsenic removal from copper electrolyte by electrolyse process
  1. Tez No: 79148
  2. Yazar: ÖMER KÜÇÜKNANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ERTÜRK, PROF. DR. ADNAN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bakırın sülfat ve sülfirik asitli ortamda elektrolizi esnasında anottan kaynaklanan çözünen ve kısmen çözünen minerallerin bakır, arsenik, nikel, çinko ve antimon gibi iyonların elektrolitte birikmeleri sonucu elektrolit kirlenir. Kaliteli katot üretimi için elektrolitteki bakır ve diğer gayri safiyetlerin kontrolü önemlidir. Bundan dolayı bakır rafinelerinin kirli elektrolitlerini temizlemeleri ve tekrar kullanmaları zorunludur. Çevre kanunlarının sanayi üzerine zorlayıcı etkilerinin artması münasebetiyle kirli elektrolitlerin işlenmesi için güçlü, ekonomik proseslere ihtiyaç duyulmaktadır. Bazen elektroliti kirleten en büyük safsızlık arsenik olduğundan temizlenmesi önemlidir. Geliştirdiğimiz arseniği kazanan hızlı elektroliz prosesi, kolay uygulanabilir alternatif bir prosestir. Hızlı elektrolizle arsenik geri kazanım prosesi uygulandığında arsin gazı (ASH3) çıkışı riski azalır. Hatta ortadan kalkar. Hızlı elektroliz ile arsenik geri kazanım test sonuçlan aşağıda verilmiştir: Kirli elektrolit sıcaklığı ; 60-65°C, Arsenik ve bakır konsantrasyonlar; 5.0 gr/L, Akım yoğunluğu; 230-258 Amp/m, Gerilim; 1.8-2.1 volt, karıştırma hızı; -2000 devir/dk.. Üretilen teknolojinin temiz, meydana gelen arsenik çamurunun(kek), ekonomik bir değerinin olması kolay uygulanabilirliği, hızlı elektroliz prosesinin cazibesini artırmaktadır. Elektrolit içinde bulunan diğer kirletici metal iyonları evaporasyon neticesinde müşterek iyon etkisi ile (sülfat iyonlarının etkisi ) meydana gelen ham nikel sülfat içinde kristallenerek elektroliti terkederler. Böylece kirleticilerden arıtılmış konsantre (1 100 gr/L) sülfürik asit (siyah asit) meydana gelir ve tekrar kullanılabilir. Elektrolit rafinasyon proseside tamamlanmış olur. ' ¦> XIV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the electrorefming of copper in sulfate and sulfuric acid media, the soluble and partly soluble minerals from the anodes, like copper, arsenic, nickel, zinc and antimony accumulate in the copper electrolyte. The control of copper and other impurities is very important for better cathode production. So copper refineries must clean and recycle electrolyte bleed from the tank house. As environmental legislation become more stringent on industrial activities, so more stringent processes are necessary for bleed treatment. This research has developed an alternate for the removal of arsenic by process of speedy electrowinning. Because sometimes arsenic is one of the major impurities in copper electrolyte. Speedy electrowinning processing is reducing the risk of AsH3(arsin) gas evolution. The results of the arsenic electrowinning tests are as follows: Temperature of bleed is 60-65°C, Arsenic and copper concentrations > 5.0 gr/L, the current density 230-258 amp./m, voltage 1.8-2.1 volt, mixing speed -2000 p/min.. The technology is a clean and economic process with a valuable outlet for arsenic sludge (cake) on the cathode. An evaporation step to recover other metal ions as metallic sulfates like crude Nickel Sulfate, Zinc Sulfate etc. and to produce black acid (1 100 g / L H2S04 ). So Acid Purification Unit ( APU) is completed. KEYWORDS : Arsenic, Removal, Electrolyte