Re-examining the relationship between banking efficiency and economic growth: Evidence from Cameroon
Bankacılık etkinliği ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin yeniden incelenmesi: Kamerun'dan kanıtlar
- Tez No: 791476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDMUND NTOM UDEMBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Kamerun'da bankacılık verimliliği ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin boyutunu 2000'den 2019'a kadar olan zaman serisi verileri kullanılarak araştırmak için yapılmıştır. Kamerun'da finansal gelişme ve ekonomik büyüme olurken, sermaye piyasası daha az gelişmiştir. GSYİH'yı bağımlı değişken ve üç açıklayıcı değişken (ROA, ROE ve NIM) ve bir kontrol değişkeni (RGQ) olarak kullanıyoruz. Ana tahminimizi gerçekleştirmek amacıyla, çalışmada FMOLS tahmin teknikleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada kullanılan birim kök testi, parametrelerin durağanlığını kontrol etmek için Augmented Dicker Fuller (ADF) ve Phillips-Perron (PP) birim kök testi ve değişkenler arasındaki eşbütünleşmeyi kontrol etmek için Johansen eşbütünleşme testi yapılmıştır. Bu nedenle, Kamerun'da bankacılık sektörü gelişmiş ülkelere göre daha önemlidir çünkü bu bölgedeki finansal sistemin sağlığı bankacılık kurumlarının verimlilik düzeyine bağlıdır. Sonuçlar, incelenen dönemde Kamerun'da bankacılık etkinliğinin ekonomik büyüme ile önemli bir pozitif uzun vadeli ilişkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer bir sonuç, ROA oranındaki bir birim değişikliğin, GSYİH üzerindeki etkisiyle ekonomik büyümedeki %1,23'lük pozitif değişimi açıkladığını göstermektedir. Ayrıca, ROE'deki yüzdesel bir artış, GSYİH'da %0,096'lık bir artışa neden olur. Bulgular ayrıca, NIM ile GSYİH arasında uzun vadeli pozitif bir ilişki olduğunu (NIM 1 birim arttığında GSYİH'de %2,33 artış) ve İEK Q'daki bir iyileşmenin GSYİH'da %0,56'lık bir artışa neden olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, farklı bir ampirik yaklaşımda (DOLS tekniği) aynı değişkenler kullanılarak sağlamlık kontrollerinde doğrulandı. Ayrıca VAR granger nedensellik testi yaptık ve sonuçlar ROA ile GSYİH arasında ve ROE ile GSYİH arasında tek yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koydu. NIM ile GSYİH arasında ve RGQ ile GSYİH arasında da benzer bir nedensellik bulundu. Bu sonuçlar önceki çalışmalarla tutarlıdır ve bu çalışmayı desteklemek için kullanılan iki teoriyi (vekillik teorisi ve neoklasik teori) doğrulamaktadır. Çalışma, hükümete ve diğer paydaşlara politika önerileri ve gelecekteki çalışmalar için önerilerle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to explore the extent of the relationship between banking efficiency and economic growth in Cameroon using time series data from 2000 to 2019. The urgent need to carry out this investigation stem from the fact that banking sector efficiency contributes to a significant share of financial development and economic growth in Cameroon while the capital market is less developed. We use GDP as dependent variable and three explanatory variables (ROA, ROE and NIM,) and a control variable (RGQ). In the purpose of carrying out our main estimation, the study uses the FMOLS estimation techniques. The unit root test employed in this study is the Augmented Dicker Fuller (ADF) and Phillips-Perron (PP) unit root test to check the stationarity of the parameters and the Johansen cointegration test was carried out to check the cointegration among the variables. Therefore, the banking sector is more important in Cameroon than in developed nations because the health of the financial system in this region rely on the efficiency level of banking institutions. The results reveal that banking efficiency has a significant positive long run relationship with economic growth in Cameroon over the period under review. Further outcome suggest that a unit change in ROA ratio account for 1.23% positive change in economic growth through the effect on GDP with. Also, a percentage increase in ROE causes a 0.096% increase in GDP. The findings further suggest a positive long run relationship that exist between NIM and GDP (2.33% increase in GDP when NIM increases by 1 unit) and an improvement in RGQ causes a 0.56% increase in GDP. These results were confirmed in the robustness checks by using the same variables on a different empirical approach (DOLS technique). We also carried VAR granger causality test and the results revealed a unidirectional relationship between ROA and GDP and between ROE and GDP. Similar causality was also found between NIM and GDP and between RGQ and GDP. These results are consistent with prior studies and confirm the two theories that are employed to support this study (agency theory and neoclassical theory). The study concludes with policy recommendations to the government and other stakeholders and suggestions for future studies.