Criminal prosecutions of the International Criminal Court a study on court standards for criminal justice in Africa
Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin cezai kovuşturmaları Afrika'da ceza adaleti için mahkeme standartları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 791475
  2. Yazar: ASSAN FAİ LATIFAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOUHAMED BACHİR DIOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Adaletin önemli bir unsuru, güç, statü veya konum ne olursa olsun herkese uygulanması gerektiğidir. Uluslararası ceza mahkemesi (ICC), her bireyin işlediği uluslararası suçlardan sorumlu tutulmasını sağlamak için küresel bir mahkeme olarak kurulmuştur. Ancak cezasızlık, tamamlayıcılık ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) tanınan sevk yetkileri gibi ilkeler nedeniyle bu mahkemenin aldığı destek hızla azalmaktadır. Bir zamanlar Afrika ülkeleri tarafından büyük ölçüde desteklenen ICC, adaletin herkese sunulmasını sağlamadaki konumu nedeniyle bugün Afrika ülkelerinin çoğunluğu tarafından ırkçı bir örgüt olarak görülüyor. Bu nedenle tez, ICC'nin adalet ve hakkaniyete ilişkin konumunu açıkça tartışmakta, dolayısıyla ICC ile Afrika ülkeleri arasındaki dostluğun değişmesinin nedenini analiz etmektedir. Bunu yapmak için, tez, görüşmelerin kullanılması yoluyla nitel bir araştırma metodolojisini benimsemiştir. Nijerya ve Uganda'da profesör ve diplomat olan 7 araştırma katılımcısı ile görüşmeler yapılmıştır. Nijerya mahkemenin bir destekçisi olarak görüldüğü için Nijerya ve Uganda seçildi, Uganda ise bir muhalefet. Yapılan görüşmelerde Nijeryalı araştırma katılımcılarının UCM'nin pozisyonunu ve görevlerini değerlendirdikleri, Ugandalı katılımcıların cezasızlık normu, BMGK sevk hakları gibi konularda endişelerini dile getirdikleri veya iptal edilmesi gerektiğini düşündükleri görüldü. değiştirilmiştir. Çalışmanın teorik çerçevesi, Amitav Achraya'nın norm ikincil modeline dayanmaktadır ve daha zayıf devletlerin tatmin edici olmadığını düşündükleri normlara veya isteklerine karşı nasıl isyan etmek veya isyan etmek isteyebileceklerini açıklamaktadır. Bu davadaki itici güç, Afrika liderlerinin dokunulmazlığa sahip olması gerektiğine inanan Afrika ulusları tarafından gösteriliyor - bu, cezasızlık karşıtı genel inanışa aykırı bir istek.
Özet (Çeviri)
A major element of justice is that it must apply to all, regardless of power, status, or position. The International criminal court (ICC) was founded as a global court to ensure that every individual is held responsible for international crimes that they commit. However, the support enjoyed by this court is fast waning out owing to principles such as anti-impunity, complementarity and referral powers granted to the United Nations Security Council (UNSC). The ICC which was once greatly supported by African nations is now regarded as a racist organization by most African countries of its position in ensuring that justice is served to all. For this reason, the thesis explicitly discusses the position of the ICC regarding fairness and equity, therefore, analysing the reason for the change of friendship between the ICC and African countries. To do this, the thesis adopted a qualitative research methodology, using interviews. Interviews were made with 7 research participants who were professors and diplomats in Nigeria and Uganda. Nigeria and Uganda were selected since Nigeria is seen as a supporter of the court, whereas Uganda is an opposition of the ICC. Based on the interviews conducted, it was seen that the Nigerian research participants appraised the position and duties of the ICC, whereas the Ugandan participants expressed their concerns over issues such as the anti-impunity norm, and the UNSC referral rights which they felt should be scrapped or amended. The theoretical framework of the study is based on the norm localization model of Amitav Acharya, explaining how weaker states may want to repel or revolt against norms that they felt are not satisfactory or against their wishes. The repellent, in this case, is shown by African nations who believe that African leaders should enjoy immunity- a wish which goes against the general belief of anti-impunity.