Anormal sitoloji sonucu olan hastaların değerlendirilmesi; tanı ve tedavide kolposkopinin yeri
The Management of patients with abnormal cytological smears; the place of colposcopy in the diagnosis and therapy
- Tez No: 40503
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT GÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
VI. ÖZET Serviks kanserine yol açabileceği düşünülen öncül lezyonlarm erken tanı ve tedavisi ile, bu kanserin önlenebilir bur hastalık durumuna gelmesi mümkün görünmektedir. Bu araştırmada önce sitoloji, kolposkopi ve non- invaziv tedavi yöntemleri hakkında kapsamlı bir derleme sunulmuş, ardından ABD'de koruyucu hekimlik hizmeti de verilen bir kadın doğum kliniğine anormal sitoloji nedeniyle refere edilen 45 kadın hastanın uzun dönemli takip ve tedavisi çalışmalarından yola çıkılarak değişik tanı ve tedavi yöntemlerinin görece üstünlükleri ve birbiriyle ilişkisi incelenmiştir. Bulguların yorumlanmasında siîolojik testlerin ve kolposkopinin tanı koyucu değil, izlenimsel testler olduğu, biyopsi ve hisîopatolojik testlerin ise tanı koydurucu testler olduğu varsayılmıştır. Araştırma sonuçları arasında en dikkat çekici olan bulgulardan biri, sitoloji ve biyopsi sonuçları arasında anlamlı bir ilişki gösterilememesi, buna karşın kolposkopinin hem sitoloji, hem de biyopsi sonuçlarıyla anlamlı bir ilişkisinin olmasıdır.Bu sonuç, kolposkopinin, siîolojik testlerden yararlanma oranını arttırması ve biyopsiyi yönlendirerek daha güvenli kliması lehinde yorumlanmıştır. Hastalarda elde edilen koiposkopik bulguların dağılımı, koiposkopik izlenimin doğruluk oranı, yayma sonuçlan ASCIIS olan hastaların biyopsi sonuçları, hastalarda belli bir tedavi yaklaşımının seçilmesinde hangi etkenlerin rol oynadığı ayrıca tartışılmış; Kolposkopinin ülkemiz şartlarında ne oranda ve nasıl kullanılabileceği üzerinde durulmuştur. 85
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY The Management of Patients with Abnormal Cyioiogical Smears: The Place of Colposcopy in the Diagnosis and Therapy. It is conceiable that with the proper diagnosis and treatmen of the precursor lesions, cervical cancer will be eliminated in the future. Within this thesis project, first presented a comphensive review of the cytological and colposcopical diagnostic tests as well as non-invasive treatment methods of the cervical intraepithelial lesions. Following is a study of the relative advantages of different diagnostic and therapeutic techniques utilized in the long term follow-up and management of 45 patients referred to an Obstetrics and Gynecological facility with abnormal cervical smears. While interpreting the results, it is assumed that cytology and colposcopy are impressionistic tests, whereas biopsy most striking findings of this research is that while cutological test results and biopsy are not correlated in a statistically sigificant level; colposcopy, is correlated with both cytology and biopsy. This finding is interpreted as colposcopy lining the two tests, enhancing the usability of cytological findings and guiding the biopsy, rendering it more reliable. Among the separately discussed aspects of the same proces sare, the different ratios of the coiposcopic findings, the coiposcopic accuracy rate, the histopaîhologicaî findings, of the patients whose cytological diagnoses were ÂSCUS and the factors involved in the selection of a certain therapeutic procedure. Finally, the prospect and the need of the practice of colposcopy in the Turkey are discussed. 86