Pamuklu boyama endüstrisinde yaygın olarak kullanılan atıksu arıtma sistemlerinin maliyet analizi
- Tez No: 79150
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Dünya ülkelerinin gelişmesinin ve sanayileşmesinin kaçınılmaz sonu olan çevre kirliliği artık yüzyılımızın en önemli global sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu ilerlemeye ayak uydurmaya çalışan ülkemizde de paralel olarak benzer sorunlar yaşanmakta ve çözüm yollan aranmaktadır. Temiz dünya özlemi ve çevreyle dost sanayileşmenin getirdiği kaygılarla artık kirlenme kaynağında çözümlenmeye başlanmış ve atıksu arıtma bu gelişmelerle bir sektör halini almıştır. Ancak her çözümün bir maliyeti vardır ve ülkemizin gelişen endüstrisi her geçen gün daha fazla atıksu üretmekte ve bunun arıtılmasının maliyeti inanılması güç boyutlara ulaşmaktadır. Bu sebeple artık bir atıksu arıtma tesisi yaptırmak öncelikle maliyetin göz önüne alındığı bir husus haline gelmiştir. Özellikle Türkiye'mizin dünyada kendine haklı bir yer edindiği tekstil sektörünün ürettiği atıksuların arıtılması konusunda maliyet problemi daha da fazla önem kazanmaktadır. Zira dünya çapında ün kazanan tesktil sektörümüz bu ününü korumak ve rekabete hazır olmak için atıksu arıtma tesisi yatırımına önem vermek zorundadır. İşte tüm bu sebepler yüzünden bu çalışmada ülkemiz tekstil sektörünün önemli bir kolu olan pamuklu boyama dalında seçilen bir debi aralığında inşa edilecek olan bir arıtma tesisinin yatırım ve işletme maliyetlerinin ne boyutlarda olacağı incelenmiş ve kapsamlı bir maliyet analizi yapılarak elde edilen değerlerle konuya açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla pamuklu boyamada üretim, proses ve atıksu kaynaklan hakkında bilgi verilmiş ve üretilen atıksuyun nicelik ve nitelikleri incelenmiştir. Daha sonra bu özelliklere sahip pamuklu boyama atıksuyunun istenen deşarj limitlerine kadar arıtılması için nasıl bir arıtma prosesi izlenilmesi gerektiğine karar verilmiş ve sonuçta kimyasal+biyolojik ile tek kademe biyolojik arıtma alternatiflerinin en uygun çözüm olduğu görülmüştür. xıTemsil edici olması bakımımdan 1000 ila 5000 m3/gün debi aralıklarında sabit kirlilik yüklerinde seçilen alternatif arıtma sistemleri için proses hesaplan yapılmış, buna bağlı olarak inşaat keşifleri ve ekipman seçimleri incelenerek bu kalemlerin maliyetleri çıkarılmıştır. Bu maliyetlerin toplamı bir atıksu arıtma tesisi için ilk yatırım maliyetini vermektedir. İşletme maliyetleri ise proses hesabına bağlı olarak seçilen ekipmanların elektrik sarfiyatı, kimyasal madde sarfiyatı ve tesisin personel ihtiyacı olarak toplam işletme maliyeti şeklinde çıkarılmış ve incelenmiştir. Buradan çıkan sonuç ise artık atıksu artıma tesisi maliyetlerinin fabrikalar için önemli bir mali yük haline geldiğidir. Ancak böyle bir yatırımdan vazgeçmenin de bir çözüm yolu olmadığı aşikar olduğuna göre, tekstil sektörümüzün bu maliyetlerin altında ezilmeden nasıl bu yatırımları gerçekleştirecekleri daha üst makamların araştırması gereken bir yasa ve mevzuat konusudur. xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As an inevitable result of innovation and industrialization of countries, environmental pollution has been one of the most outstanding global problems of millennium. Trying to catch up the development rush in the world, the same contradiction has been raised also in our country and various solutions are researched. With the consideration of clean world and environmental friend industry, pollution has now been prevented in its source hence waste water treatment became an important sector. Nevertheless every solution causes a cost. The improving Turkish industry is generating more and more waste water everyday and treating cost of this substantial amount waste water can achieve incredible levels. Therefore establishment of waste water treatment plant (wwtp) has been a concept where the total cost should have to be considered first. Considering the world wide famous textile sector of Turkey, treatment cost of textile waste water presents more importance. Because our textile industry has to pay more attention to wwtp investment in order to keep the fame and to be competitive in the world. Because of all these reasons an important branch of textile industry, namely cotton dyeing waste water has been researched in this study and the capital and operation cost of a wwtp in a selected flowrate range has been studied and analyzed.Within this scope, production, process, waste water sources of cotton dyeing, quality and quantity of generated waste water are detailed. Then the process that is required for cotton dyeing waste water to achieve discharge limits is selected. It is observed that for such conditions chemical+biological and only biological treatment alternatives are the most effective solutions. So as to be representative, process calculations are estimated for 1000 - 5000 m3/day flowrates under constant pollutant parameters, respectively capital cost is determined due to civil work studies and equipment selection. Operation cost includes electric consumption of the equipment selected under process calculations, chemical consumption and personnel requirement of the plant. Besides total operation costs are estimated and analyzed. A final comment can be made that wwtp cost has been a substantial financial load for factory estates. However, quitting such an investment can not be a solution to pollution. How our textile industry can afford such investments, its a legal and regulative question that should be evaluated by supreme official organizations. XIVWithin this scope, production, process, waste water sources of cotton dyeing, quality and quantity of generated waste water are detailed. Then the process that is required for cotton dyeing waste water to achieve discharge limits is selected. It is observed that for such conditions chemical+biological and only biological treatment alternatives are the most effective solutions. So as to be representative, process calculations are estimated for 1000 - 5000 m3/day flowrates under constant pollutant parameters, respectively capital cost is determined due to civil work studies and equipment selection. Operation cost includes electric consumption of the equipment selected under process calculations, chemical consumption and personnel requirement of the plant. Besides total operation costs are estimated and analyzed. A final comment can be made that wwtp cost has been a substantial financial load for factory estates. However, quitting such an investment can not be a solution to pollution. How our textile industry can afford such investments, its a legal and regulative question that should be evaluated by supreme official organizations. xiv