Çocuklarda el kavrama gücü için normatif referans değerlerinin oluşturulması ve beslenme durumu ile ilişkisi
Establishing normative reference values for handgrip strength in children and the relationship with nutritional status
- Tez No: 791512
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN YABANCI AYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
El kavrama gücü, kas gücünün değerlendirilmesinde kullanılabilen basit ve objektif bir parametredir. Bu çalışma Ankara'da T.C. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı devlet ve özel okullarında ilkokul seviyesinde eğitim ve öğretimine devam eden 6-10 yaşları arası çocuklarda el kavrama gücü için normatif referans verilerinin oluşturulması ve beslenme durumu ile ilişkilendirilmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya 736 erkek, 797 kız toplam 1533 çocuk ve 212 ebeveyn katılmıştır. Çalışmada demografik özellikler (yaş, cinsiyet, anne / baba mesleği) ve basit beslenme alışkanlıkları (öğün atlama, süt, balık, et/tavuk, yumurta tüketim sıklığı ve aile ile birlikte yenen akşam yemeği gibi) çocuklara anketler ile sorulmuştur. Ebeveynlere ise öğretmenler aracılığı ile ulaşılmıştır. Bu anket çocuklarının doğumuna/beslenmesine dair sorular (doğum ağırlığı, doğum boy uzunluğu, anne sütü alımı vb.), çocukların günlük yaşamına ilişkin sorular (uyku ve ekran maruziyet süresi, fiziksel aktivite kursu) ve çocuklara ait geriye dönük 24 saatlik besin tüketim kaydından oluşmaktadır. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan çocukların vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve el kavrama gücü ölçümleri okul ortamında, idarenin sağlamış olduğu uygun bir sınıf ya da odada araştırmacı tarafından yapılmıştır. El kavrama gücü ölçümlerinde JAMAR el dinamometresi kullanılmıştır ve Southampton Protokolü takip edilmiştir. El kavrama gücü için normatif referans değerlerinin oluşturulmasında LMS yöntemi (Lambda-Mü-Sigma) kullanılmıştır. Çocukların ortalama yaşı 8,2±1,32 yıldır. Yaşa göre BKİ'ye göre erkek çocukların %27,6'sı (n=203), kız çocuklarının %20,7'si (n=165) şişmandır.
Özet (Çeviri)
Hand grip strength is a simple and objective parameter that can be used to evaluate muscle strength. This study was planned and carried out in order to establish normative reference data for hand grip strength and to associate it with nutritional status in children aged 6-10 who continue their education at the primary school level in public and private schools affiliated to the Ministry of National Education in Ankara. A total of 1533 children (736 boys and 797 girls) and 212 parents participated in the study. Demographic characteristics (age, gender, mother/father occupation) and simple eating habits (such as skipping meals, milk, fish, meat/chicken, egg consumption frequency, and dinner with the family) were asked to the children through questionnaires. Parents were reached through teachers. This questionnaire consisted of questions about the birth/nutrition of children (birth weight, birth height, breast milk intake, etc.), questions about the daily life of children (sleeping time, screen exposure time, and physical activity course), and a 24-hr recall food consumption record of children. The body weight, height, and hand grip strength measurements of the children who volunteered to participate in the study were taken by the researcher in a suitable classroom or room provided by the administration in the school environment. JAMAR hand dynamometer was used for hand grip strength measurements and Southampton Protocol was followed. LMS method (Lambda-Mü-Sigma) was used to create the hand grip strength curves for boys and girls. The mean age of the children is 8.2±1.32 years. According to BMI for age, 27.6% (n=203) of boys and 20.7% (n=165) of girls were obese.