Taksi hiperküreler üzerine
On the taxicab hyperspheres
- Tez No: 791513
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKÇA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında Öklid ve Taksi uzaylarında uzaklıklar konusu incelenmiştir. Öklid ve Taksi uzaylarında iki ve üç boyutlu uzayda, iki nokta arasındaki uzaklık, bir nokta ve bir düzlem arası uzaklık, bir noktanın bir doğruya olan uzaklığı temel kavramlar olarak verilmiştir. Buna ek olarak Taksi düzlemde verilen bir noktanın bir Taksi çembere olan uzaklığı ile üç boyutlu Taksi uzayda verilen bir noktanın bir Taksi küreye olan uzaklığı incelenmiş ve örnekler ile açıklanmıştır. Son olarak, çok boyutlu uzayda Taksi hiperküresi araştırılmış, köşe ve ayrıt sayıları ile çeşitli özellikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the subject of distances in Euclidean and Taxi spaces has been examined. In Euclidean and Taxi spaces, the distance between two points, the distance between a point and a plane, and the distance of a point from a given line are given as basic concepts in two and three dimensional spaces. In addition, the Taxicab distance from a given point to a Taxicab circle and the Taxicab distance from a given point to a Taxicab hypersphere in three dimensional spaces are also examined and illustrated with examples. The Taxicab hypersphere is defined in multidimensional space. The number of vertices and edges and various properties are also given.