Determinants of economic development amidst political instability: Yemen's case
Siyasi istikrarsızlık ortamında ekonomik gelişmenin belirleyicileri: Yemen örneği
  1. Tez No: 791518
  2. Yazar: OSAMAH MAHMOOD MOQBEL AL MALIKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDMUND NTOM UDEMBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ortadoğu bölgesinde birçok ülke doğal kaynakların bolluğuna sahip olmasına rağmen bunları verimli bir şekilde kullanma şansı bulamamış ve bu ülkelerin insanları farklı krizler yaşamaktadır. Bununla birlikte, bu ülkelerden bazıları ekonomik kaynak eksikliğinden muzdariptir, ancak milyonlarca insanın ciddi ihtiyaç içinde kalmasının tek nedeni bu değildir. Siyasi yozlaşma, cehalet ve süper güç ülkelerinin iğrenç sömürüsü ve bu ülkelerin halklarının statüsü ne olursa olsun kendi çıkarlarını gözetmek karşılığında Ortadoğu'daki yozlaşmış hükümetlerle gizli anlaşmalarından bahsetmeye bile gerek yoktur. Bu araştırma, savaş sonrası Yemen'in yeniden inşasında siyasi istikrarsızlık, petrol rantı ve doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme açısından teorik ve pratik gerekçelerini incelemeyi amaçlamaktadır. Politik istikrarsızlık, petrol rantı ve doğrudan yabancı yatırım (DYY), çalışmanın açıklayıcı değişkenleri olarak görev yaptı; GSYİH büyümesi (yıllık;%), çalışmanın yanıt değişkeni ve sonuç olarak çatışmanın ardından Yemen'in yeniden inşası üzerindeki etkisi olarak hizmet etti. Çalışmada değişkenler arasında eşbütünleşme olup olmadığını belirlemek için Johansen eşbütünleşme testi kullanılmıştır. Kısa dönem ve uzun dönem katsayıları da Vektör otoregresyon (VAR) tahmin tekniği kullanılarak tahmin edilmiş ve bunların Yemen'deki ekonomik büyüme üzerindeki bireysel etkileri anlamlılık açısından değerlendirilmiştir. DYY, petrol rantı ve siyasi istikrarsızlığın ekonomik büyüme üzerinde uzun vadeli önemli etkileri olduğu, ancak kısa vadeli etkilerin nötr olduğu bulundu. Değişkenler arasında herhangi bir nedensel bağlantı aramak için Granger Nedensellik testi uygulandı ve sonuçlar, DYY, polenler, petrol rantı ve ekonomik büyüme arasında tek yönlü bağlantılar olduğunu ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
Many countries in the Middle East region lay on abundance of natural resources, yet, they never had the chance to use them effectively, and people of these countries suffer from different crises. However, some of those countries had been suffering from the lack of economic resources, but that was not the only reason to for millions of people to remain in severe need. Political corruption, ignorance, and not to mention the heinous exploitation by the superpower countries and their collusion with the corrupt governments in the Middle East in exchange for running their own interests regardless of the circumstances of the peoples of these countries, all that play an essential role in the current situation. This research aimed to study the theoretical and practical justifications for political instability, oil rent, and foreign direct investments in post-war Yemen rebuilding with regard to economic growth. Political instability, oil rent, and foreign direct investment (FDI) served as the study's explanatory variables; GDP growth (annual; %) served as the study's response variable, and as a result, its influence on the reconstruction of Yemen following the conflict. The Johansen cointegration test was used in the study to determine whether there was cointegration among the variables. The short-run and long-run coefficients were also estimated using the Vector autoregression (VAR) estimation technique, and their individual effects on economic growth in Yemen were evaluated for significance. FDI, oil rent, and political instability were found to have significant long-term effects on economic growth, but short-term effects were neutral. The Granger Causality test was applied to look for any causative connections between the variables, and the results revealed that there were unidirectional connections between FDI, pol-ins, oil rent, and economic growth.