Macera arayışı, akış deneyimi ve serbest zaman tatmini ilişkisi: açık alan rekreasyon katılımcıları üzerine bir araştırma
The relationship among adventure seeking, FLOW experience and leisure satisfaction: A study on outdoor recreation participants
  1. Tez No: 791519
  2. Yazar: ERDOĞAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı, açık alan rekreasyon aktivite katılımcılarının macera arayışı, akış deneyimi ve serbest zaman tatmini düzeylerindeki çeşitli değişkenlere göre farklılıkları ortaya koymaktır. Ayrıca macera arayışı, akış deneyimi serbest zaman tatmini arasındaki ilişkinin test edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya Türkiye'nin farklı illerinde açık alan rekreasyonuna katılan 1340 (Ortyaş= 34,85±13,06) katılımcı gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Macera Davranışı Arama Ölçeği”MDAÖ,“Rekreasyonel Akış Deneyimi Ölçeği”RADÖ ve“Boş Zaman Tatmin Ölçeği”BZTÖ kullanılmıştır. Katılımcılar ölçek formlarını Google Forms" uygulaması üzerinde online olarak cevaplandırmıştır. Elde edilen verilerin analizinde çalışma grubu için T-Testi, ANOVA, MANOVA ve Pearson Korelasyon analizleri uygulanmıştır. Ayrıca araştırmada yer alan ölçekler arasındaki ilişkinin tespiti amacı ile Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, cinsiyet, yaş, medeni durum, serbest zamanları değerlendirme güçlüğü, aktivitelere katılım sıklığı değişkenlerine göre MDAÖ, RADÖ ve BZTÖ puanlarının anlamlı olarak farklılaştığını göstermiştir. Katılımcıların eğitim, aylık gelir, aktivitelere katılımı tavsiye etme, aktivitelere yıllık katılım sayısı ve aktivitelere katılım türü değişkenlerine göre RADÖ ve BZTÖ puanları üzerindeki temel etkisinin anlamlı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, eğitim, aylık gelir, aktivitelere katılımı tavsiye etme, aktivitelere yıllık katılım sayısı ve aktivitelere katılım türü değişkenlerine göre MDAÖ Hava Koşulları boyutunda puanların anlamlı olarak farklılaşırken, Su Tehlikeleri boyutunda anlamlı olarak farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) analizi sonuçlarına göre, MDAÖ'nün BZTÖ üzerinde doğrudan anlamlı bir etkiye sahip olduğu ve ayrıca MDAÖ'nün BZTÖ üzerindeki etkisinde RADÖ'nün aracılık rolünün olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, rekreasyon aktivitelerine katılım sıklığındaki artış ile birlikte macera arayışı, akış deneyimi ve serbest zaman tatmin düzeyi de artmaktadır. Elde edilen bu sonuçların toplumun açık alan rekreasyonel aktivite katılımlarına artıracak politikaların ve uygulamaların geliştirilmesinde faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the differences in adventure seeking, flow experience and leisure satisfaction levels of outdoor recreational activity participants according to various variables. It is also aimed to test the relationship between adventure seeking, flow experience and leisure satisfaction. 1340 (Averageage= 34,85±13,06) participants who voluntarily participated in the outdoor recreation in different provinces of Turkey.“Adventure Behavior Seeking Scale”(ABSS),“Recreational Flow Experience Scale”(RFES) and“Leisure Satisfaction Scale”(LSS) were used as data collection tools in the study. Participants replied the scale forms online via the Google Forms application. In the analysis of the data obtained, independent samples ttest, ANOVA, MANOVA, and Pearson Correlation analyses were applied. In addition, Structural Equation Modeling (SEM) analysis was used to determine the relationship between the scales included in the study. According to the research findings, it was shown that the ABSS, RFES and LSS scores differentiate significantly according to the variables of gender, age, marital status, difficulty in recreation, and frequency of participation in activities. It has been shown that the main effect is significant on the RFES and LSS scores of the participants according to the variables of education, monthly income, recommending participation in activities, annual number of participation in activities and participation'type in activities. Also, according to the variables of education, monthly income, recommending participation in activities, number of annual participation in activities, and participation' type in activities ABSS, it was determined that while the scores in the Weather Conditions as dimension differentiate significantly, they did not differentiate significantly in the Water Dangers as dimension. According to the results of the Structural Equation Modeling (SEM) analysis, it has been determined that ABSS has a direct significant effect on LSS and that ABSS has a mediation role of RFES on (LSS). As a result, with the increase in the frequency of participation in recreational activities, the level of adventure seeking, flow experience and leisure satisfaction also increases. It is thought that these results will be useful in the development of policies and