Hava ambulansı acil sağlık hizmetleri tarafından hastane öncesi tedavisi veya sevki sağlanan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients provided PRE-hospital treatment or referral by air ambulance emergency HEALTH services
- Tez No: 791517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT PAYZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bir vakanın olay yerinden alınıp hastaya ulaşana kadar geçen sürenin hayati önem taşımaktadır. Ülke genelinde, son yıllarda, çok kısa sürede çok sayıda acil sağlık hizmetlerine ihtiyaç nedeniyle başvuru yapıldığı görülmektedir. Bu nedenle 112 komuta kontrol merkezi (KKM) ve ambulansların önemi ve yönetiminin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Hava ambulansı ile hasta nakli hastane öncesi ve hastaneler arası acil sağlık hizmetlerinin önemli bir parçasıdır ve tüm dünyada hava ambulanslarının kullanımı hızla artmaktadır. Bu çalışmada bölgemiz için hava ambulans hizmetlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Bu çalışmaya, son 6 yıl içinde hava ambulansıyla olay yerinden veya herhangi bir sağlık kuruluşundan hava ambulansıyla sevk edilen 18 yaş ve üstü hastalar alınmıştır. Hastaların verileri ve nakil sebepleri kaydedilmiş ve istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Sonuç:Hava ambulansı ile hasta transferi acil vakalarda hızlı ulaşım sağlamaktadır. Hava ambulansında görev alan ekibin hem nitelik hem de nicelik açısından yeterliliği önemlidir. Hasta transferinde hava yolu tercih edilmesinin hasta için önemli bir avantaj olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The time it takes for a case to be picked up from the scene and reach the patient is vital. Inrecent years, it is seen that many application shave been made in a very short time due to the need for emergency health services throughout the country. For this reason, the importance and management of 112 command and control centers (KKM) andambulances is once again revealed.Patient transport by air ambulance is an importantpart of pre-hospital and interhospital emergency health services, and the use of air ambulances is increasing rapidly all over the world. In this study, it is aimed to evaluate the air ambulance services for our region. Materials and Methods:Patients aged 18 years and older who were referred from the scene by air ambulance or from any health institution by air ambulance in the last 6 years were included in this study. The data of the patients and the reasons for the transfer were recorded and compared statistically. Conclusion: Patient transfer by air ambulance provides fast transportation in emergency cases. The adequacy of the team working in the airambulance is important both in terms of quality and quantity. It is seen that preferring airway in patient transfer is an important advantage for the patient.