Türk dizilerinin ülke imaj algısı üzerine etkisi: Yabancı uyruklu üniversite öğrencileri araştırması
The effects of tv series on country image perception in Turkey: The case study of foreign students
  1. Tez No: 791525
  2. Yazar: ŞEBNEM CEYLAN APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN, PROF. DR. HÜSEYİN ALTUNBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Public Relations, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Günümüzde Türkiye ile kültürel, dini ya da coğrafi olarak yakınlığı bulunan Orta Doğu ve Balkan ülkeleri vatandaşlarının yanı sıra Türkiye' ye coğrafi, dini ya da kültürel olarak uzak olan Latin Amerika ve Uzak Doğu ülke vatandaşları da Türk televizyon dizilerine yoğun ilgi göstermektedir. Bu ilgi kısa sürede yabancı izleyicilerin Türk televizyon dizilerindeki oyunculara ve çekim mekanlarına hayranlık duymasını sağlayarak, dizilerde gösterilen Türk yaşam şeklinden ve kültüründen etkilenmelerini de beraberinde getirmektedir. Faklı coğrafyalarda Türk televizyon dizilerinin beğeniyle takip edilmesi, zaman içinde Türk malı ürünlerin tercih edilmesindeki artıştan, ülkeye giriş yapan turist sayısındaki artışa kadar çeşitli alanlarda etkisini göstermektedir. Türkiye hakkında fikri olmayan ve Türkiye' yi dizilerden tanıyan yabancı izleyicilerin kazanılmasında Türk televizyon dizileri önemli rol oynamaktadır. Bu çalışma Türk televizyon dizisi izleme pratiklerinin, yabancı uyruklu yükseköğrenim öğrencilerinin üniversite tercihinde oluşturduğu tesiri ve Türkiye imaj algısının oluşması ya da değişimi üzerindeki etkisini ortaya koyması açısından önem taşımaktadır. Çalışmada Türk televizyon dizilerinin kamu üniversitesi olan Sakarya Üniversitesi ile Selçuk Üniversitesi' nde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler üzerindeki etkisi incelenerek, Türkiye hakkındaki ülke imaj algısı ölçülmüştür. Çalışmanın verilerine amaçlı örneklem yoluyla belirlenen 469 yabancı uyruklu öğrenciyi kapsayan alan araştırması sonucunda ulaşılmıştır. Saha araştırması kapsamında yapılan anket çalışması 14 Ocak 2019- 14 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Saha çalışmasına başlamadan önce, Türk dilini sonradan öğrenmiş olmaları sebebiyle, anket sorularını anlamama ihtimalini ortadan kaldırmak amacıyla gruplar halinde önceden belirlenmiş sınıflarda bir araya getirilen katılımcılara anketin içeriği ile ilgili bilgi aktarılmıştır. Anket içerisinde bulunan 71 sorudan oluşan anket formunun linki katılımcıların cep telefonlarına onlineveri.com programı aracılığı ile gönderilmiş ve katılımcıların sınıf içerisinde anket sorularına verdikleri cevapların sisteme otomatik olarak kaydetmeleri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the citizens of the Middle East and Balkan countries, which have close relations with Turkey in cultural, religious or geographical aspects, as well as citizens of Latin America and far eastern countries who are different in geographically, religiously or culturally aspects than Turkey, also show deep interests in Turkish television series. This interest quickly enables foreign viewers to admire the players and locations of Turkish television series and they are also influenced by the Turkish lifestyle and culture shown in these TV series. Viewing Turkish television series by foreigners with appreciation in different geographies has variety of effects over time. There is an increasement in the preference of Turkish products and in the number of tourists to the country. Turkish TV series play an important role in raising the numbers of the foreign viewers who have no idea about Turkey. This study is important for the viewing practices of TV series in Turkey in the sense that it demonstrates the impact of higher education students in university preference and the effect on formation or switching of Turkish image perception. In this study, the impact of Turkish television series on foreign students at Sakarya and Selçuk State universities was examined and the country's image perceptions about Turkey were measured. The measured data of this study were found by the field research covering 469 foreign students determined by purposive sampling method. The survey in this field research was conducted between 14 January 2019 and 14 February 2019. The foreign students were organized as groups in predetermined class and informed about the content of the survey in order to eliminate the possibility of the difficulties in the understanding of the questions by the participants who had learned lately the Turkish language. The website link of the 71 questions in questionnaire form was sent to the mobile phones of the students through the onlineveri.com webpage and the answers of the participants in the classroom were automatically saved to the system.