Fas'ta yayınlanan Türk dizilerinin Türkiye imajı üzerine etkileri
Turkish tv series in Morocco and the effect of them on Turkey's image
- Tez No: 628478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Son dönemlerde Türk TV dizileri, Balkanlar ve Orta Doğu başta olmak üzere uluslararası alanda izleyici kitlesini sürekli olarak arttıran bir profil çizmektedir. Bununla birlikte, Arap dünyasının genelinde geniş bir izleyici kitlesine sahip olan Türk TV dizileri özellikle Fas'ta geniş kitleler tarafından takip edilmekte ve Fas halkı nezdinde benimsenerek kabul görmektedir. Bu tez çalışmasında Türk televizyon dizilerinin Fas özelinde Türkiye İmajına etkileri analiz edilmekte; Türk dizilerinin izlenme nedenleri ve dizilerde işlenen konuların ve sunulan mekânların Türkiye ve Türk algısına etkileri ölçülmektedir. Çalışmanın amacı Fas'ta izlenen Türk TV dizilerinin Türkiye imajına etkisini inceleyerek, dizilerin Fas toplumu nezdinde Türk toplumunun değerlerine, sosyoekonomik durumuna, aile yapısına ve kültürüne karşı nasıl bir bakış açısı oluşturduğunu incelemektir. Türk televizyon dizilerinin Fas'ta geniş kitleler tarafında kabul görmesinin uzun vadeli kültürel ve sosyal etkilerinin olacağı şüphe götürmez bir gerçektir. Bu nedenle Türk dizilerinin bir kültür endüstrisi ürünü, hatta bir yumuşak güç enstrümanı olarak ele alınması gerekmektedir. Çalışmada literatür araştırması kapsamında, Fas'ın ülke özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiş, geçmişten günümüze Türkiye Fas ilişkileri ele alınmış, imaj kavramı açıklanmış ve dünyada Türkiye ve Türk imajının ne şekilde varlık bulduğuna değinilmiştir. Ayrıca Türk dizi sektörünün geçmişten günümüze kat ettiği yol ve bugün uluslararası alanda bulunduğu durum irdelenmiştir. Araştırma kısmında basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 500 katılımcıya anket uygulanmıştır. Hazırlanan anketler önce Arapça diline çevrilmiş daha sonra ise katılımcılara bir web ara yüzü kullanılarak ulaştırılmıştır. Katılımcılardan elde edilen anket verileri SPSS 16.0 (Statistical Package for Social Sciences) istatistik analiz programına girilerek istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda Türk dizilerinin Fas'ta geniş kitlelerce takip edildiği görülmüş ve dizilerin yapım kalitesinin tercih edilmesinde ana etmen olduğu belirlenmiştir. Ayrıca televizyon dizilerimizin Fas'ta ülkemize olan ilgiyi artırdığı ve Türkiye ve Türk imajına olumlu katkılar sağladığı sonucuna varılmıştır. Bu nedenle de bu yapımların uluslararası alanda bir yumuşak güç unsuru olarak görülmesi ve bu doğrultuda tanıtılması ve pazarlanması için bir ana strateji belirlenmesi gerektiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, Turkish TV series have a profile that continuously increases the audience in the international arena, especially in the Balkans and the Middle East. In addition to this, Turkish TV series, which have a wide audience in the Arab world, are followed by large audiences especially in Morocco and they are accepted and loved by the Moroccan people. In this thesis study, Turkish TV series in Morocco are analyzed in terms of their effects on Turkey's Image; The reasons for watching Turkish series and effects of subjects on Turkey and the Turkish perception are measured. The aim of this study is to address the impact of Turkish series on the image of Turkey in Morocco and to examine how Turkish TV series form a view against the values, socioeconomic status, family structure and culture of the Turkish society in Moroccan society. It is an unquestionable fact that the acceptance of Turkish television series by large masses in Morocco will have long-term cultural and social effects. For this reason, Turkish TV series should be considered as a culture industry product or even a soft power instrument. In this study, country features of Morocco are examined in detail, from the past to the present day Morocco and Turkey relations are discussed, the concept of image and the image of Turkey in the world has been mentioned within the scope of the literature. In addition, the path that the Turkish serial sector has traveled from the past to the present and the situation in the international arena today have been examined. In the research section, a questionnaire was applied to a total of 500 participants selected by the simple random sampling method, which is one of the random sampling types. The prepared questionnaires were first translated into Arabic and then delivered to the participants using a web interface. The survey data obtained from the participants were entered into the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) statistical analysis program and statistical analyzes were made. As a result of the research, it was observed that Turkish serials are widely accepted in Morocco and production quality of the series is the main reason why these series are preferred. İt was also concluded that This Tv series contribute positively to the Turkish image. Consequently, these Tv series should be seen as an international soft power factor and accordingly, a main strategy should be determined for the promotion and marketing of the series.