Üretim işletmelerinin çevre ve çevre muhasebesine yönelik tutumları: Antalya Organize Sanayi Bölgesi örneği
Attitudes of production enterprises toward environment and environmental accounting: Case of Antalya Organized Industrial Site
  1. Tez No: 791563
  2. Yazar: ELİF ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ APALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İşletmelerin çevresel performanslarını ve ekonomik durumlarını artırması açısından çevre muhasebesi önemli bir faktördür. İşletmelerin çevreye yönelik kararlarını almasında, çevreye yönelik strateji belirlemesinde, çevreye yönelik maliyetlerin yönetilme hususunda ve çevreye yönelik performanslarının rapor edilmesinde faydalı bilgi sunmaktadır. Çevre muhasebesi, işletme ve çevrenin etkileşimi sonucunda çevrede meydana gelen veya olması beklenen etkilerin maliyetleriyle alakalı tüm bilgileri kapsamaktadır. Çalışmanın konusu Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren üretim işletmelerinin çevre ve çevre muhasebesine yönelik yaklaşımlarının tespit edilmesidir. Çalışmanın amacı, işletmelerin çevreye karşı duyarlılıklarının ve çevre muhasebesine karşı bakış açılarına yönelik etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Antalya Organize Sanayi Bölgesindeki üretim işletmeleri örnekleminde anket yöntemi kullanılmıştır. Anketin birinci kısmında tanımlayıcı sorular ikinci kısmında çevreye yönelik ifadelerden yola çıkılarak oluşturulan uygulama yer almıştır. Bu kısımda 155 adet üretim işletmelerine yapılan anketlerle elde edilen veriler, SPSS 21.0 versiyonu ile analize tabi tutulmuştur. Ankette yer alan tanımlayıcı sorulara frekans ve yüzde analizleri uygulanmıştır. Çalışmada 2 ana hipotez ve 16 adet alt hipotez oluşturulmuştur. Bu hipotezler regresyan, korelasyon, One Way Anova ve Independent Sımples T testi ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda ana hipotezler kabul edilmiş, alt hipotezlerden ise 2'si kabul edilip, geriye kalan 14'ü ise red edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental accounting is a noteworthy factor for environmental performance of enterprises and increase of their economic condition. It provides useful information for enterprises to make environmental decisions, determine environmental strategies, manage environmental costs and report their environmental performance. Environmental accounting comprises all information related to the costs of effects that occur or are expected to occur as a result of an interaction between an enterprise and environment. The present study sought to determine the approaches of production enterprises operating in Antalya Organized Industrial Site related to environment and environmental accounting. The purpose of the study was to investigate the environmental sensitivity of enterprises and whether that sensitivity had an effect on their perspective of environmental accounting or not. The researchers used survey method in the production enterprises sample in Antalya Organized Industrial Site. The first section of the survey had descriptive questions and the second section had an application created on the basis of the statements related to environment. In this section, the researchers analyzed the data acquired through the surveys performed on 155 production enterprises via the SPSS 21.0 version. The researchers performed frequency and percentage analyses on the descriptive questions in the survey. In the study, the researchers created two main hypotheses and 16 sub hypotheses. They tested these hypotheses via regression, correlation, One-way ANOVA and Independent Samples t-Test. As a result of the study, the researchers accepted the main hypotheses. Among the sub hypotheses, the researchers accepted two and rejected the remaining 14.