Çevre muhasebesi ve bir uygulama
Environmental accounting and an application
  1. Tez No: 553798
  2. Yazar: NESLİHAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KARACAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde hızla artan nüfus ve sanayileşme ile birlikte doğal kaynaklar düşünülmeden kullanılmaktadır. Özellikle sanayi devrimi ve teknolojinin hızla ilerlemesi insanoğlunun doğayı tüketim hızını daha da artırmaktadır. Doğal kaynakların bu kadar hızlı ve bilinçsizce kullanımı dünya ve çevre için büyük tehdit oluşturmaktadır. Sayıları sürekli artan işletmelerin çevresel faktörler üzerindeki payları oldukça fazladır. Çalışmanın amacı; üretim işletmesi olarak faaliyetlerini devam ettiren bir savunma sanayi firmasının genel yönetim müdür yardımcılığına bağlı birimlerindeki çalışanların çevreye ve çevre muhasebesine yönelik algılarını incelemektir. Bu amaçtan hareketle, çalışmada çevre algısı ve çevre muhasebesi algısı değişkenleri arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Araştırmayı gerçekleştirmek için veriler, anket yöntemi kullanılarak, bir savunma sanayi şirketinin genel yönetim müdür yardımcılığı bünyesinde çalışmakta olan kişiler tarafından elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeklerin, çevre algısı ve çevre muhasebesi algısının alt boyutlarını tespit etmek amacıyla SPSS programı kullanılarak açıklayıcı faktör analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, çevre algısının tek boyutla, çevre muhasebesinin ise sistem, fayda ve biçim olmak üzere üç alt boyutla ölçülebileceği bulunmuştur. Buna ilaveten, belirlenen alt boyutlar arasındaki ilişkiyi anlayabilmek için korelasyon analizi yapılarak bu kavramlar arasında pozitif yönlü ilişkilerin olduğu anlaşılmıştır. Daha sonra ise bulunan her bir alt boyutun gücünü ölçmek için regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma yapılan şirketteki çevre algısı ve çevre muhasebesi algısının alt boyutlarının değişen yüzdesel değerler ile birlikte birbirlerini açıklayabileceği tespit edilmiştir. Bu çalışmanın ulaşılabilen kaynaklar değerlendirildiğinde, çevre ve çevre muhasebesi algısının Türkiye'deki bir savunma sanayi şirketi kapsamında inceleyen ilk çalışma olduğu düşünülmektedir. Anahtar Sözcükler Çevre Muhasebesi, İşletmelerin Çevre Algısı, Çevresel Raporlama, Sosyal Sorumluluk, Çevresel Maliyetler, Faktör analizi
Özet (Çeviri)
Nowadays, natural resources are wasted irresponsibly with the increasing population and industrialization. Especially, industrial revolution and developing technology increases the speed of human consumption. Using the national resources so fast and unconsciously poses a threat for the earth and environment. The responsibilities of managements whose number is constantly increasing on environmental factors are quite much. These studies aim to examine how personnels working under the unit of general management assistance department in an active defense industry company operating as a manufacturer understand environment and environmental accounting. In order to carry out the research, data is obtained through the personnels working in a general manager assistance department of a defense industry company through questionnaire method. Explanatory factor analysis is applied on the scales used in the study by using SPSS program in order to detect the sub-dimensions of environmental perception and accounting. According to the study results, it is found that environmental perception can be measured through one dimension while environmental accounting can be measured through three dimensions which are system, benefit and form. Moreover, in order to understand the relationship between the sub-dimensions, correlation analysis is applied and the presence of a positive oriented relationship is realized. Then, in order to measure the power of each relationship, regression analysis is applied and it is determined that sub-dimensions of environmental perception and environmental accounting perception in the studied company can explain each other through percentile value. When available sources are evaluated, it is seen that this research is the first study which investigates environment and environmental accounting perception in a defense industry company operating in Turkey. Key Words Environmental Accountancy, Managements' Environmental Conscious, Social Responsibility, Environmental Cost, Factor Analysis