Ardahan ilindeki hayvan yetiştiricilerinin ve kasapların kistik echinococcosis hakkındaki bilgi düzeyinin araştırılması
Investigation of cystic echinococcosis knowledge levels of animal breeders and butchers in ardahan province
  1. Tez No: 791568
  2. Yazar: EDANUR GÜNDÜZ ALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünya çapında önemli bir halk sağlığı sorunu olan kistik echinococcosis (KE) ile ilgili bilgi düzeyleri konusunda yapılan çalışmalar yetersiz olduğundan güncel ve süreklilik gösteren bilgilere ulaşmanın zor olduğu daha önce yapılan araştırmalara bakılarak tespit edilmiştir. Bu hastalık, hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı yerlerde, yüksek oranlarda karşımıza çıkmaktadır. Zoonoz bir enfeksiyon olduğundan dolayı hem hayvanların hem de insanların risk altında olduğu ifade edilmektedir. Kistik echinococcosis açısından yüksek risk grubu teşkil eden meslekler arasında hayvan yetiştiriciliği ve kasaplık da bulunmaktadır. Ayrıca köpek sahibi olmak ya da ortamda köpeklerin bulunması da bu hastalık için bir diğer önemli risk faktörüdür. Bu çalışmada Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Ardahan ili ve ilçelerinde hayvan yetiştiricilerinin ve kasapların KE ile ilgili bilgi düzeylerini tespit etmek ve hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilecek risk faktörlerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla Kasım 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne kayıtlı olan ve rastgele seçilen 402 hayvan yetiştiricisi ve 23 kasaba ulaşılmıştır. Araştırmada; 402 hayvan yetiştiricisi ve 23 kasabın KE hakkındaki bilgi düzeyinin belirlenmesi için gönüllük esasına dayalı olarak çoktan seçmeli sorulardan oluşan yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Anket sorularına verilen cevapların hepsi hayvan yetiştiricileri ve kasapların bilgi düzeylerini belirleyebilmek için kendi arasında yorumlanmıştır. Sosyo-demografik açıdan KE'in en çok kadınlar tarafından bilindiği (%45,85) ayrıca yaş arttıkça hastalık hakkında bilgi sahibi olunduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %71,76 (305/425)'sının köpek sahibi olduğu, köpeklerini genellikle besin artığı (%48,52; 148/305) ile besledikleri belirlenmiştir. Ayrıca, köpeklerinin veteriner hekim kontrollerini düzenli yaptırmadıkları (%58,03; 177/305) fakat paraziter ilaç verdikleri (%51,48; 157/305) ve her temas sonrası ellerini yıkadıkları (%96,39; 294/305) tespit edilmiştir. Katılımcıların hemen hemen hepsinin hayvan sahibi olduğu (%98,82; 420/425) ve çoğunlukla büyükbaş hayvan (%72,62; 305/420) yetiştirdikleri ifade edilmiştir. Ankete katılanların kesim yaptığı (%53,65; 228/425), büyük çoğunluğunun kesimi evin bahçesinde gerçekleştirdiği (%72,37; 165/228) ve genellikle karşılaştıkları hastalıklı organları derine gömerek (%72,81; 166/228) imha ettikleri tespit edilmiştir. Katılımcıların %55,30 (235/425)'u bu hastalığı bilmediğini ifade etmiştir. Bu kişilerin çoğunluğunun hayvan yetiştiricisi (%91,91; 216/235) olduğu tespit edilmiştir. Hastalığı bilenler, hastalığın en çok akciğeri (%64,52; 120/186) ve karaciğeri (%35,48; 66/186) etkilediğini belirtmişlerdir. Katılımcılara göre bulantı, kusma (%68,09; 128/188), kist bulunan organda ve etrafında ağrı (%29,26; 58/188) ve diğer belirtiler (%1,06; 2/188) şeklinde görülen rahatsızlıklar hastalık belirtileri olup hastalığın %25,65 (109/425) oranla koyunu, %1,90 (8/425) oranla köpekleri etkilediğini ifade etmişlerdir. Ayrıca ankete katılan katılımcılar hastalığın tedavisi bulunmayan bir hastalık olduğunu (%43,05; 183/425) ve hastalıktan korunmak için önlem aldıklarını (%74,82; 318/425) belirterek konu hakkında bilgi almak istediklerini (%93,41; 397/425) belirtmişlerdir. Ankete katılanların çevrelerinde hastalığı çok az kişinin geçirdiği (%7,53; 32/425) ve geçirenlerin de akraba olmadıkları (%2,82; 12/425) tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Ardahan ili ve ilçelerindeki hayvan yetiştiricilerinin ve kasapların KE hakkında yeterli düzeyde bilgiye sahip olmadığı saptanmış olup Ardahan ilinde bölge halkının KE ve diğer zoonoz hastalıklar ile ilgili bilgilendirme çalışmalarının yapılması gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cystic echinococcosis (CE) is an important public health problem all over the world. Studies on the level of knowledge about the disease are insufficient. Therefore, when the studies on the disease are examined, it has been determined that it is difficult to reach up-to-date and continuous data. This disease occurs at high rates in areas where animal husbandry is intense. Since it is a zoonotic infection, it is stated that both animals and humans are at risk. In addition, dog ownership or the presence of dogs in the environment is another important risk factor for this disease. This study aimed to determine the knowledge level of animal breeders and butchers about CE and the risk factors that may cause the disease in Ardahan province and its districts located in the Eastern Anatolia Region. For this purpose, 402 randomly selected animal breeders and 23 butchers registered to Ardahan Provincial Directorate of Agriculture and Forestry were reached between November 2021 and May 2022. In the research; a face-to-face survey including multiple-choice questions was conducted voluntarily. All of the answers given to the questions were interpreted among themselves to determine the level of knowledge of animal breeders and butchers. It was determined that CE is mostly known by women (45.85%) from a socio-demographic point of view, and as age increases, the information about the disease is increased. It was stated that 71.76% (305/425) of the participants had dogs, and they generally fed their dogs with food waste (48.52%; 148/305). In addition, it was determined that their dogs did not have regular veterinary check-ups (58.03%; 177/305) but they gave parasitic drugs to the dogs (51.48%;157/305), and they washed their hands after each contact (96.39%; 294/305). It was stated that almost all of the participants owned animals (98.82%; 420/425) and mostly raised cattle (72.62%; 305/420). The respondents stated that they slaughtered (53.65%; 228/425), the majority of them slaughtered in the garden of the house (72.37%; 165/228), and they usually destroyed the diseased organs they encountered by burying them deeply (72.81%; 166/228). detected. 55.30% (235/425) of the participants stated that they did not know the disease. It was determined that the majority of these people were animal breeders (91.91%; 216/235). Those who knew the disease stated that the disease mostly affect the lungs (64.52%; 120/186) and the liver (35.48% 66/186). According to the participants, nausea, vomiting (68.09%; 128/188), pain in and around the organ with cyst (29.26% 58/188), and other symptoms (1,06%; 2/188) were seen as symptoms of the disease. They stated that it affects sheep with a rate of 25.65 (109/425) and dogs with a rate of 1.90% (8/425). In addition, the participants of the survey stated that the disease is incurable (43.05%; 183/425) and that they take precautions to prevent the disease (74.82%; 318/425), and they want to get information about the subject (93.41%; 397/425). It was determined that very few people (7.53%; 32/425) had the disease in the local community of the respondents and those who had it were not related (2.82%; 12/425). As a result, it has been determined that animal breeders and butchers in Ardahan province and its districts do not have sufficient knowledge about CE, and it has been concluded that informing the people of the region about CE and other zoonotic diseases in Ardahan province should be performed.