Mevcut bilgisayar programları ile betonarme yüksek binaların mukavemet hesaplarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 79158
  2. Yazar: ALİ NECİP KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM GÜNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 571
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının amacı piyasada proje çözümü için kullanılan hazır bilgisayar programlarının mukavemet hesaplarının karşılaştırılmasıdır. Bu programlarla mevcut bir projenin çözümüne geçilmeden önce betonarme yüksek binalar için kullanılan yapı sistemleri ve çözüm yolları üzerinde durularak hangi yapı sisteminin hangi şartlarda en uygun olacağı açıklanmıştır. Karşılaştırılan programlar Sta4cad ve Probina'dır. Her ikisine ait çözüm esasları ekler kısmında verilmiştir. Her iki program da hem eski hem de yeni deprem şartnamesine göre, hem de taşıma gücü ve elastik hesap yöntemlerine göre çözüm yapabilmaktedir ve yapı düzensizliklerini otomatik olarak belirleyebilmektedir. Sta4cad ; 50 katlı binalara kadar çözüm yapabilmektedir, yani kat sının 50'dir. Sta4cad'de 30X80 kesitli kirişler kurtarırken, Probina'da bunlar 40X80,40X100 gibi boyutlarda kurtarmıştır. Probina ile yırtık perde girmek mümkündür. Yapının ortasında yer alan çekirdek ; Sta4cad'de, köşelere L şeklinde poligon kolonlar konulup, araları yüksek kirişlerle ( sta4cad bu yüksek kirişleri betonarme perde gibi görmektedir ) geçilerek oluşturulabilirken, Probina'da tamamen perde olarak girilebilmektedir. Beton metrajı ; Sta4cad'de 18635 m3 çıkarken, Probina'da bu değer 32591 m3 çıkmıştır. Buna karşın Sta4cad'in donatı metrajı %20-%25 (azla çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By this working, the the comparision of two computer programs which have been used to make building solutions under the affect of all kinds of loads is aimed. Before the solutions of programs, the systems of high rise concrete buildings are explained and under the different conditions which one will be the better is also explained. These two programs are named as Sta4cad and Probina.The basis of solutions for each program is given in the addition part. Both of them can make soltions for new and old earthquake conditions that they have been accepted in Turkey. They can both determine horizantal and vertical irregularity of the buildings automatically. Sta4cad can make solutions for buildings not more than 50 stories. For the given example building, 30X80 dimensional beams can be enough but in Probina solution 40X80 or 40X100 dimensional beams will be enough. The core system in the middle of the building is formed in Sta4cad by, putting poligon coloumns on to the core corners and high rise beams ( program automatically get high rise beams as shear walls ) between them. In Probina the all of the core is formed by shear walls. In Sta4cad,the concrete need is about 18635 m3 and in Probina it is 32591 m3. On the other hand the amount of iron in the solution of Sta4cad is about %20- %25 is excesive(more).