Denetimde analitik yöntemler ve üretim süreci firelerine yönelik bir uygulama
Analytical methods in audit and an application to production process waste
- Tez No: 791577
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Veri akışının sürekli ve sınırsız olduğu günümüzde veri analiz teknikleri kullanılmadan denetim yapmak anlamsızdır. Veri analizi ile denetçiler maliyetlerini azaltabilir, farklı karşılaştırmalar yaparak daha hızlı ve doğru kararlar verebilir. Veri madenciliği çalışmaları için veriler analize hazırlanmalıdır. Analize hazırlama sırasında öncelikli olarak veri temizleme, veri entegrasyonu, veri normalizasyonu, istatiksel normalleştirme gibi çalışmaların yapılması gereklidir. Denetçi elindeki veriyi analiz etmek ve anlamlı sonuçlar çıkarabilmek için tanımlayıcı ve tahmin edici yöntemler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Veri analizi için tanımlayıcı ve tahmin edici yöntemlerden hangilerinin kullanılmasının gerektiği önemlidir. Analitik yöntem ve araçlar veriyi analiz etmede, görselleştirerek anlaşılır olmasında denetçilerin yararlanacağı yöntemler ve araçlar dizisidir. Çalışmada İstanbul'da faaliyet gösteren bir üretim işletmesine ait üretim verileri incelenmiştir. Üretim sürecinin 2020-2021 yılı fire verileri incelenmiş ve fire analizleri yapılmıştır. Fire analizleri hatlar ve aylar baz alınarak ayrı ayrı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the data flow is continuous and unlimited, it is meaningless to conduct audits without using data analysis techniques. With data analysis, auditors can reduce their costs and make faster and more accurate decisions by making different comparisons. For data mining studies, data should be prepared for analysis. During the preparation for analysis, it is necessary to carry out studies such as data cleaning, data integration, data normalization, statistical normalization. The auditor should have knowledge of descriptive and predictive methods in order to analyze the data and draw meaningful conclusions. It is important which descriptive and predictive methods should be used for data analysis. Analytical methods and tools are a set of methods and tools that auditors will use in analyzing data and making it understandable by visualizing it. In the study, the production data of a production company operating in Istanbul were examined. The data of the production for the year 2020-2021 were examined and waste analyzes were made. Waste analyzes were made separately on the basis of lines and months