Algılanan örgüt kültürünün şekillenmesinde liderlik türlerinin rolü
The role of leadership styles in shaping the perceived organizational culture
- Tez No: 791581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM DERYA YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Örgüt kültürü; örgüt içerisinde oluşan ve gelişen, yöneticilerinden çalışanlara kadar tüm bireylerin davranışlarına kılavuzluk eden, örgütsel faaliyetlere anlam yükleyen, değerler ve inançlar sistemi olarak tanımlanmaktadır. Örgüt kültürü bu yönüyle, örgütte liderler ve yöneticiler de dâhil tüm bireyleri etkilemektedir. Liderler özel konumları gereğince, örgüt içerisinde bireylerce; en fazla takip edilen, fikirleri ve görüşleri önemli görülen ve onaylanan kişilerdir. Örgütsel yapının, atmosferin, hedeflerin, faaliyetlerin, ideolojinin belirlenmesinde liderler önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla liderlerin örgüt kültürü üzerinde etkisi büyüktür. Bu araştırmada, algılanan liderlik tarzlarının, algılanan örgüt kültürü üzerindeki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma liderlik tarzlarının geniş kapsamlı ele alınması ve kamu çalışanları bağlamında yapılması bakımından önem taşımaktadır. Bu bağlamda, Osmaniye ilinde kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak kamu çalışanlarından 601 geçerli anket yanıtı ile veri toplanmıştır. Çalışmada,“doğrulayıcı faktör analizi (DFA)”,“güvenilirlik analizi”,“bağımsız örneklem t testi”,“ANOVA (F) testi”,“çoklu regresyon analizleri”ve“Pearson korelasyon analizi”kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; algılanan örgüt kültürünün yöneticilerin liderlik tarzlarına göre farklılaştığı ve yöneticilerinin liderlik tarzlarının çalışanların örgüt kültürü algılarını etkilediği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organization culture; It is defined as a system of values and beliefs that is formed and developed within the organization, guiding the behavior of all individuals from managers to employees, giving meaning to organizational activities. With this aspect, organizational culture affects all individuals in the organization, including leaders and managers. Leaders, in accordance with their special positions, by individuals in the organization or corporation; they are the people who are followed the most, whose ideas and opinions are considered important and approved. Leaders play an important role in determining the organizational structure, atmosphere, goals, activities and ideology. Therefore, leaders have a great impact on organizational culture. In this study, it is aimed to examine the role of perceived leadership styles on perceived organizational culture. The research is important in terms of comprehensively addressing leadership styles and conducting it in the context of public employees. In this context, data were collected from public employees with 601 valid questionnaire responses using convenience sampling method in Osmaniye province. In the study,“confirmatory factor analysis (CFA)”,“reliability analysis”,“independent sample t test”,“ANOVA (F) test”,“multiple regression analyzes”and“Pearson correlation analysis”were used. As a result of the analyzes made; It is understood that the perceived organizational culture differs according to the leadership styles of the managers and the leadership styles of the managers affect the organizational culture perceptions of the employees.