Ortaöğretim okullarında okul iklimi ile öğretmen performansı arasındaki ilişki
Relation between the school climate and teacher performance in secondary schools
- Tez No: 219567
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Her okul, etkili bir eğitim ve öğretim sağlayabilmek için uygun ve olumlu bir örgüt kültürüoluşturmak zorundadır. Eğitim kurumları, örgütsel kültürü ve kimliğiyle diğer okullardanayrılır. Her okulun kendine özgü bir kültürel ve örgütsel yapısı olmakla birlikte, kimi zamandiğer okullarla da benzerlikler gösterir. Bir okulun örgütsel kültürünün oluşturulması vebunların yönetici ve öğretmenlerce kabul alanına alınması, bir okulun başarısının artmasına veöğretmen performansının olumlu olarak şekillenmesine yardımcı olacağı yadsınamaz birgerçektir.Bu araştırmada ortaöğretim okullarında okul iklimi ile öğretmen performansı arasındaki ilişkiele alınmakta ve bunların öğrenciler tarafından algılanma düzeyleri incelenmektedir.Araştırma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Teorik kısımda, ilgili kavramlarve literatür derinlemesine incelenerek bilgi verilmiş ve uygulama kısmında ise 5'li likertölçeği kullanılmıştır.Çalışma evrenini, İstanbul ili Anadolu yakası sınırları içerisindeki meslek liseleri dışındakiorta öğretim okullarındaki 325 öğrenci oluşturmuştur. Veriler, bilgisayar ortamında ve SPSSistatistik programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin istatistiksel çözümlemeleri için;frekans ve yüzde, ortalama, standart sapma, Bağımsız Grup t-testi, Tek Yönlü VaryansAnalizi (ANOVA), Scheffe, LSD, Kruskal-Wallis H testi, Mann-Whitmey U testi, Pearsonkorelasyon kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi de 0.05 olarak alınmıştır.Araştırma sonucuna dayanarak, cinsiyetin, yaş grubunun, sınıfın, okul türünün, aile gelirdüzeyinin, okul imkânlarının ve eğitim alanının okul iklimiyle ilgili 71 maddeli ve öğretmenperformansıyla ilgili 23 maddeli ölçeğe verilen cevaplarda istatistiksel olarak anlamlı birfarklılık oluşturduğu belirlenmiştir.Böylece, orta öğretim okullarında okul ikliminin öğretmenlerin performans düzeyi üzerindeönemli ölçüde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every school needs to establish an appropriate and positive organizational culture in order tobe able to provide an effective education and training. Education institutions differ from otherschools with their organizational culture and identity. Although every school possessesunique cultural and organizational structure, they sometimes manifest resemblances withother schools. It is an undeniable fact that the formation of organizational culture of a schooland their adoption by the administration and teachers would help boosting the success of thatschool and positively forming the teacher performance.This study tackles the relation between the school climate in secondary schools and theteacher performance, and it analyzes the perception level of this relation by students. Thestudy was conducted by employing the relational scanning model. In the theoretical section,information was provided by the in-depth analysis of the relevant concepts and literature, and5-point Likert?s scale was utilized in the application section.The study universe consisted of 325 students attending secondary schools other thanvocational schools on the Asian side of Istanbul. The data were analyzed in computerenvironment and by using SPSS statistical software. For the statistical analyses of data, theutilized tests were frequency and percentages, averages, standard deviation, IndependentGroup t-test, Unilateral Analysis of Variance (ANOVA), Scheffe, LSD, Kruskal-Vallis H test,Mann-Whitney U test, and Pearson?s correlation. And the significance level was taken as 0.05.Based on the study results, gender, age group, class, school type, family income level,opportunities of school, and the education field posed a statistical difference in responses tothe survey with 71 items on school climate and the one with 23 items on the teacherperformance.Thus, it was concluded that school climate substantially affects the teacher performances insecondary schools.