Atopik dermatiti olan köpeklerde alerjen spesifikin vitro ıge seviyelerinin ve serum 25- hidroksivitamin D3 konsantrasyonun belirlenmesi ve ilişkilendirilmesi
In vitro determination of allergen-specific IGE in dogs with atopic dermatitis and comparison with serum 25-hydroxyvitamin D3 concentration
  1. Tez No: 791580
  2. Yazar: DUYGU KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Atopik dermatit, en yaygın olarak çevresel alerjenlerin sebep olduğu, IgE antikorları ile ilişkili olan, karakteristik klinik özelliklerine sahip, genetik olarak predispozisyonun etkili olduğu inflamatuvar ve pruritik deri hastalığı olarak tanımlanan köpeklerin yaygın bir dermatozudur. Bu tez çalışmasında atopik dermatiti olan köpeklerde alerjen spesifik in vitro IgE seviyeleri belirlenerek serum 25-hidroksivitamin D3 konsantrasyonuyla karşılaştırılmıştır. Bu tez çalışmasına 10 atopik dermatitli köpek ve 10 sağlıklı köpek dahil edilmiş olup her iki gruba da alerjen spesifik IgE testi (20 parametre) ve serum 25-hidroksivitamin D3 ölçümü yapılmıştır. Atopik dermatitli grubun minimum 25(OH)D3 konsantrasyonu 7,98 ng/ml, maksimum 25(OH)D3 konsantrasyonu ise 16,36 ng/ml tespit edilmiştir. Hastaların 25(OH)D3 ortalaması 10,21 ng/ml'dir. Sağlıklı grupta ise minimum 25(OH)D3 konsantrasyonu 8,93 ng/ml, maksimum konsantrasyon ise 56,87 ng/ml'dir. Sağlıklı grubun 25(OH)D3 ortalaması ise 22,39 ng/ml'dir.
Özet (Çeviri)
Atopic dermatitis is a common dermatosis of dogs caused by environmental allergens, associated with IgE antibodies, characterized by inflammatory and pruritic skin disease, with characteristic clinical features, where the predisposing is genetically predominant. In this thesis, in vitro allergen-specific IgE levels were determined in dogs with atopic dermatitis and compared with serum 25-hydroxyvitamin D3 concentration. 10 dogs with atopic dermatitis and 10 healthy dogs were included and allergen-specific IgE test (20 parameters) and serum 25-hydroxyvitamin D3 measurement were performed in both groups. The minimum 25(OH)D3 concentration of the atopic dermatitis group was 7.98 ng/ml, and the maximum 25(OH)D3 concentration was 16.36 ng/ml. The mean of 25(OH)D3 of the patients is 10.21 ng/ml. In the healthy group, the minimum 25(OH)D3 concentration is 8.93 ng/ml and the maximum concentration is 56.87 ng/ml. The mean of 25(OH)D3 in the healthy group is 22.39 ng/ml.