Bir sosyal ağ olarak Instagramın toplumsal değerler üzerine etkileri: Irak- Wasit Üniversitesi örneği- 2022
The effects of instagram as a social network on social values: The case of Iraq- Wasit University- 2022
  1. Tez No: 791614
  2. Yazar: AYA AL-ATTABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHEB MOHAMMADI GHANBARLOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Değerler, her milletin kültürü ile gelecek nesil arasındaki bağdır. Bu konunun önemini ihmal etmek toplumları bir kimlik bunalımı ile karşı karşıya bırakabilir. Irak toplumunun sosyal yaşamında sosyal medya yüksek bir nüfuz ve yayılma oranı bulmuştur ve sosyal değerler alanında etkilerinin araştırılması gerekmektedir. Bundan yola çıkarak, sanal sosyal medyanın özellikle Iraklı genç nesildeki tüm kullanıcı üyeler üzerindeki etkili rolü göz önüne alındığında, bu araştırmanın temel amacı, mevcut kapsamlı ve yaygın cihazlardan biri olarak Instagramın rolünü araştırmak ve açıklamaktır. Araştırmanın genel evreni Irak toplumudur. Ancak çalışmada bütün Irak toplumunun araştırılması mümkün olmadığından evren, üniversite öğrencileriyle sınırlandırılmıştır. Bu çalışmada verilerinin toplanmasında nitel araştırmada en sık kullanılan teknik olarak görüşme (Mülakat) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Values are the link between the culture of each nation and the next generation. Neglecting the importance of this issue may leave societies facing an identity crisis. Social media has found a high rate of influence and spread in the social life of Iraqi society, and its effects in the field of social values need to be investigated. Based on this, considering the influential role of virtual social media on all user members, especially in the Iraqi younger generation, the main purpose of this research is to explore and explain the role of Instagram as one of the existing comprehensive and widespread devices. The general universe of the research is Iraqi society. However, since it was not possible to investigate the entire Iraqi society in the study, the universe was limited to university students. In this study, interview (Interview) was used as the most frequently used technique in qualitative research to collect data.