Genç yetişkinlerde çevrimiçi oyun bağımlılığı düzeyinin depresyon, aile bağlılığı ve demografik özelliklerle olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of online gaming addiction with depression, family loyalty and demographic characteristics in young adults
  1. Tez No: 791613
  2. Yazar: HUDE NAZİFE AKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OĞUZHAN KILINÇEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURTEN ELKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde insanların bağımlılıkları giderek artış göstermekte ve yalnızca madde bağımlılığı olarak değil birçok farklı alanda görülen bir ruh sağlığı sorunu haline gelmektedir. Araştırmada bu kapsamda çevrimiçi oyun bağımlılığı ele alınmıştır. Çevrimiçi oyun bağımlılığı kişinin sosyal, psikolojik, ekonomik ve bilişsel olmak üzere hemen her alanda bir durumla ilişkisi ile ortaya çıkan bir bağımlılık şekli olarak ele alınır. Bu kapsamda araştırmada çevrimiçi oyun bağımlılığı ile genç yetişkinlerde depresyon, aile bağlılığı ve demografik değişkenler açısından ilişkiye odaklanılmıştır. Buna göre çalışmaya 139 kadın ve 205 erkek katılmıştır. Araştırmada Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada oyun bağımlılığının depresyon ile olan ilişkisi anlamlı bulunmuştur. Buna göre oyun bağımlılığı depresyonu yordayıcı bir etkiye sahiptir. Ancak araştırmada diğer değişkenler arasında anlamlı bir fark yoktur. Ebeveyne Bağlanma, Beck Depresyon Ölçeği cinsiyet değişkenini üzerinden kıyaslandığında ölçeklerden alınan ortalama puanların arasında anlamı düzeyde bir farklılığın olmadığı saptanmıştır. Ebeveyne Bağlanma, Arkadaşa Bağlanma, Beck Depresyon Ölçeği, Aksaklık alt boyutu eğitim durumu değişkenini üzerinden kıyaslandığında ölçeklerden alınan ortalama puanların arasında anlamı düzeyde bir farklılığın olmadığı saptanmıştır. Ebeveyne Bağlanma, Arkadaşa Bağlanma, Beck Depresyon Ölçeği medeni durum değişkenini üzerinden kıyaslandığında ölçeklerden alınan ortalama puanların arasında anlamı düzeyde bir farklılığın olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, people's addiction is increasing day by day and it is not only a substance addiction but also a mental health problem seen in many different areas. In this context, online game addiction was discussed in the study. Online game addiction is considered as a form of addiction that occurs with a person's relationship to a situation in almost every area, including social, psychological, economic and cognitive. In this context, the research focused on the relationship between online game addiction and depression, family commitment and demographic variables in young adults. Accordingly, 139 women and 205 men participated in the study. Online Game Addiction Scale, Attachment to Parents and Friends Inventory, and Beck Depression Scale were used in the study. In the study, the relationship between game addiction and depression was found to be significant. Accordingly, game addiction has a predictive effect on depression. However, there is no significant difference between other variables in the study. When the Parental Attachment, Beck Depression Scale was compared over the gender variable, it was found that there was no significant difference between the mean scores obtained from the scales. When the Parent Attachment, Friend Attachment, Beck Depression Scale, and Flawlessness sub-dimension were compared over the educational status variable, it was determined that there was no significant difference between the average scores obtained from the scales. When the Parent Attachment, Friend Attachment, Beck Depression Scale were compared over the marital status variable, it was found that there was no significant difference between the average scores obtained from the scales.