Kıyı profilleri üzerindeki taban malzemesinde granülometrik değişimin hidrodinamik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of hydrodynamic features of grain sorting over beach profiles
  1. Tez No: 79164
  2. Yazar: YEŞİM ÇELİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET Dünya yüzeyindeki deniz kıyıları ulaşım, ticaret, turizm gibi çok farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bu da kıyılardan maksimum faydanın sağlanmasını mümkün kılacak yapılaşmanın gereksinimini doğurmuştur. Ancak kıyılardaki yapıların tasarımlarının doğa ile uyumlu olabilmesi ve çevresel etkenler karşısında sağlıklı olarak ayakta kalabilmeleri için, kıyı bölgesini jeomorfolojik, ekolojik, hidrodinamik yapılarıyla tanımak ve tanımlamak gerekmektedir. Kıyı bölgesinde dalga ve akıntı etkisindeki deniz tabanı hareketi; deniz yapılarının stabiliteleri, kıyı erozyonu ve limanların kumlanmaları için araştırılması gereken önemli kıyı mühendisliği problemlerinden biridir. Kıyılarda katı madde kaynaklarım, akarsular, kıyı erozyonu ve açık deniz tabanından taşman malzemeler oluşturmaktadır. Bu malzemeler dalga ve/veya akıntı etkisinde kıyıda çeşitli formasyonlarda şekillenirler. Kıyı morfolojisi dalga ve/veya katı madde etkileşimi ile yapılanmaktadır. Dalgaların kıyıya dik veya belli bir açıyla ulaşmaları hallerine göre katı madde kıyıya dik veya kıyı boyunca taşınmaktadır. Bu taşınım dalga iklimine bağlı olarak kıyı çizgisini erozyona uğratacak biçimde kıyıdan açığa ya da kıyıda yığılmaya neden olacak şekilde açıktan kıyıya doğru oluşmaktadır. Denizlerde genellikle uzun dönemde kıyıya katı madde taşınımının sağlanmasına neden olan dalgalar, bir fırtına sırasında getirdikleri bu malzemenin çok daha fazlasını açığa taşıyabilmektedirler. Bu durum kıyıların erozyona uğramasına sebep olmaktadır. Kıyılarda dalga etkisinde meydana gelen bu taban hareketi ile taban malzemesinin özelliklerine de bağlı olarak belli çaptan danelerin belirli kıyı kesitlerinde bir düzen içerisinde yoğunlaşarak konumlandıkları görülmüştür. Bugüne kadar kıyılarda katı madde hareketi ile ilgili yapılan çalışmalar genellikle taban malzemesi taşınımını sadece dalga ve taban malzemesi özelliklerine bağlı olarak vermişlerdir. Ancak kıyılarda taşınan malzemenin oluşturduğu bu granülometrik yapılanmanın nedeni ve bunun taşınıma olan etkisi detaylı bir biçimde dikkate alınmamıştır. Örneğin, kıyıda büyük çaplı taban malzemelerinin neden olacağı zırhlanmanın katı madde taşınımını engelleyeceği düşünülebilir. Bu tezdeki çalışmanın amacı, yukarıda bahsedilen kıyılardaki granülometrik yapılanmanın nedeni ve bunun katı madde taşınımına dolayısıyla kıyı morfolojisine olan etkisinin araştırılmasıdır. Bunun için deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda kıyı profilleri ve kıyı boyunca granülometrik yapılanma belirlenmiştir. Bu granülometrik yapılanmanın esas alındığı katı madde taşınım modeli geliştirilmiş ve mevcut modellerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca elde edilen sonuçların kıyı morfolojisinin hidrodinamik yapısı üzerine olan etkileri de tartışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER Granülometrik Değişim, Kıyı Profili, Kıyı, Katı Madde, Kıyı Morfolojisi, Kıyı Çizgisi, Hareketli Taban
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world coasts are used for various purposes as transport, trade and tourism. This led to a need of constructing that enables a maximum usage of the coasts. But the projects of structures on the coasts must be friendly with the nature and be strong enough to resist against the environmental effects and the coastal regions must be well known and well defined by its morphologic, ecologic and hydrodynamic features. On the coastal region, sea bed movement under wave and/or current for stability of the structures, beach erosion, harbor filling and etc. is one of the important coastal engineering problems. The origin of sediments at the coasts are transported materials by rivers, beach erosion and materials carried from offshore. Sediments create different formations by the influence of wave and/or current. Coastal morphology depends on interaction of wave and sediment. When the approaching wave crests cross the depth contours at an angle or parallel to the contours, the sediments are carried in the alongshore direction and in the normal or onshore-offshore direction. Depending on the wave climate, the sediment characteristics and the relative size of the coastal system when the sand movement is to offshore direction it causes beach erosion, or is to onshore direction it causes beach accretion. Waves, which generally in long term cause sediment transport to the shores, during storms sweep off more than what they had brought. This causes the shore erosion. It is observed that grains of the same diameter are situated at certain deposited system at specific coast sections depending on the bed movements under the waves at the coasts and the characteristics of the bed materials. Up to today the researches on coastal sediment transports showed that sediment transportation was dependent upon only wave and bed material characteristics. But the reason for the grain sorting by the bed material transported at the coasts and the effect of it to the transportation was not investigated in a detailed manner. For example, armoring of the bed material will affect the sediment transportation. Aim of this thesis is the investigation of grain sorting on the coasts and its effect on sediment transport and coastal morphology. Therefore an experimental study were carried out. At the result of the study, grain sorting over the beach profiles and along the coast was determined. Sediment transport model based on grain sorting was developed and compared with present models. Also the results obtained were discussed effects on hydrodynamic structure of coastal morphology. KEYWORDS Sorting, Beach Profile, Beach, Sediment, Coastal Morphology, Coastline, Movable Bed.