Sulu çamurların sedimentasyon ve konsolidasyonu
Sedimentation and consolidation of slurries
- Tez No: 79162
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Sulu çamurların çökelme ve konsolidasyon davranışlarının araştırılması sadece zemin mekaniği değil, hidroloji, jeoloji, çevre, kimya mühendislikleri gibi pek çok bilim dalı tarafından yapılmaktadır. Konuya zemin mekaniği açısından bakıldığında, bu tip çamurların konsolidasyon ve çökelme karakteristiklerinin bilinmesi, çamurun ıslah yönteminin belirlenmesi için gerekli olmaktadır. Zemin taneleri oturduğunda ve bulamacın su muhtevası azaldığında, dayanımında çarpıcı bir artış olmaktadır. Bu artış çok küçük olmasına karşılık, çamurun ıslah edilmesi için kullanılabilmektedir. Bu çalışmada ise, yaklaşık seksen ydı aşkın süredir Haliç'te meydana gelen kirlenmeden dolayı taranmasına karar verilen dipsel çamurun depolandıktan sonra çökelme ve konsolidasyon karakteristiklerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla, Singapur denizel kilinin konsolidasyon özelliklerinin araştırıldığı bir çalışmada Lee, Choa, Lee ve Quek (1993) tarafından geliştirilen ve deney için numune hazırlamakta kullanılan deney düzeneğinden örneklenerek özel bir deney aleti yaptırılmıştır. Ve bu deney aleti üzerinde drenajlı ve drenaj sız deneyler yapılmıştır. Yapılan deneyler üç aşamadan meydana gelmektedir. Birinci aşama deneylerde, yukarıda bahsedilen ve iki ayrı parçadan oluşan deney aletinde sulu çamur numunelerinin önce çökelmesi, daha sonra sıkışması zamana bağlı olarak gözlenmiştir. Ayrıca drenajlı deneylerde çıkan su miktarı da zamana bağlı olarak ölçülmüştür. İkinci aşamada ise, deney aletinin üst parçası çıkarılarak diğer kısımlar üzerinde kademeli olarak sürşarj yükleri uygulanmış ve her yük kademesinde sıkışma-zaman davranışı ile sıkışma- gerilme ilişkisi deneysel olarak belirlenmiştir. Üçüncü aşamada ise, iki aşama sonunda elde olunan blok zemin numunesinde hazırlanan örnekler üzerinde standart ödometre deneyleri uygulanmıştır. Birinci aşamada, kendi ağırlığında konsolide olan zemin kolonunda yükseklik boyunca efektif gerilme değişimi bilinmemektedir. Kullanılan deney düzeneğinde de efektif gerilmenin doğrudan ölçülmesi mümkün olmadığı için deneylerden belirlenen boşluk oranı ve permeabilite değerlerinden yararlanılarak efektif gerilme tahmini yapma yoluna gidilmiştir. Bu çalışmada, Somogyi(1979) tarafından önerilen e=Aa,B k=CeD bağıntılarından yararlanılmıştır. Burada C ve D katsayıları deneysel ölçümlerden belirlenmiş, A ve B katsayıları ise Fox ve Barles (1997) tarafından geliştirilen bir bilgisayar programı kullanılarak yapılan iterasyonlarla bulunmuştur. İkinci ve üçüncü aşamada ise, kalın yumuşak zemin tabakası halindeki bu çökellerin sürşarj yükleri altında zamana bağlı sıkışma miktarları ölçülmüş ve elde edilen e-log P grafikleri birinci aşamada elde edilenlerle birleştirilerek birlikte gösterilmiştir. Benzer sonuçların daha fazla numune üzerinde tekrarlanması ve arazi ölçümleri Ue kalibre edilmesi durumunda, arazideki çamur tabakasının uzun süreli davranışı hakkında gerçeğe yakın öngörülerde bulunulabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The investigations on behaviour of sedimentation and consolidation of slurries have been performed not only by researchers of soil mechanics but also by those of hydrology, geology, environments and chemistry. From soil mechanics view point, to know the sedimentation and consolidation characteristics of a slurry is necessary to determine its treatment method. When soil particles settle and the water content of slurry decrease, its strength dramatically increases. The sea bottom sediments of Haliç has been decided to be dredged and stored on-Iand after being pollution over 80 years. In this study, the sedimentation and consolidation characteristics of slurry depozited in the storage area have been investigated. For this aim, a special experiment system similar to the one developed by Lee et al (1993) for studing the consolidation characteristics of Singapore marine clay has been built. By using this experiment system, several drained and undrained sedimentation and consolidation tests have been performed. These experiments consisted of three stages. In first stage, time dependent sedimentation and consolidation of slurry in the above-mentioned experiment system, consisting of two different parts, has been observed. Additionally, in drained experiments, the water drain out of sample has been measured. In the second stage, the upper part of the experiment system has been taken off and multiple stage surcharge loads have been applied on the sample in the lower part and at each load stage compression-time and compression-stress relationships have been determined experimentally. In the third stage, standard oedemeter experiments have performed on samples which are prepared from the block samples obtained at the end of the first two stages. Effective stress variation along the height of a soil column, consoldating under its self-weight, is not clearly known. Since the effective stresses could not be directly measured in experiment system used, effective stresses have been predicted by using void ratios and permeability values determined from experiments. For this aim, the equations proposed by Somogy (1979) e = Ao'B and k = CeD have been used, where A and B are coefficients obtained by iteration using a computer programme developed by Fox and Barles (1997), C and D are coefficients determined from experiments. In second and third stages, time dependent compression of soft soil sediments have been measured under surcharge loads, and e-logP curves are shown together with the data obtained in the first stage. It is believed that long term field behaviour of slurry depozits can be better estimated by performing similar experiments on a larger number of samples and by calibrating the predictions with in-situ measurements. VI