Atık lastik modifiye bitümün asfalt betonunun performansına etkisi
The effect of waste tire modified bitumen on the performance of asphalt concrete
- Tez No: 791637
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARACASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Trafikteki artışın çevre üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Lastik kullanımı her geçen gün artmakta ve bu sorun nedeniyle atık lastiklerin çöpe atılması yerine alternatif bir şekilde değerlendirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Kullanılmış lastiklerin bitümün bir modifikasyonu olarak kullanılması, çevredeki ortamın temizliğinin ve güvenliğinin iyileştirilmesine katkıda bulunur. Sürdürülebilir yollar hem gelişmiş hem de gelişmekte olan tüm ulusların kendileri için belirledikleri bir hedeftir. Gezegenimizde 8 milyar insan yaşıyor ve her bin kişiye karşılık gelen motorlu araba sayısı ülkeden ülkeye önemli ölçüde değişiyor. Atık lastik üretimi, yollardaki otomobil sayısı ile doğru orantılı olarak artıyor. Hurda lastiklerin bitümle modifiye edilmiş bir madde olarak kullanılması kavramının esas olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kavram ilk kez 1960 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde tanıtıldı ve o zamandan beri dünya çapında yayıldı. Konuyla ilgilenen bilim adamlarının, mühendislerin, akademik kurumların, işletmelerin ve devlet kurumlarının dikkatini çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The increase in traffic has a negative impact on the environment. The use of tires increases day after day, and due to this problem, it became indispensable to have an alternative utilization of waste tires instead of dumping them. The use of used tires as a modification of bitumen contributes to an improvement in the cleanliness and safety of the surrounding environment. Sustainable roads are a goal that all nations of the world, both developed and developing, have set for themselves. There are 8 billion people living on our planet, and the number of motor cars that are owned in relation to every thousand people varies significantly from nation to country. Waste tire production rises in direct proportion to the number of automobiles on the road. It is now clear that the concept of utilizing scrap tires as a bitumen-modified agent is essential. This concept was introduced for the first time in the United States in 1960, and ever since then, it has been disseminated worldwide. It caught the attention of scientists, engineers, academic institutions, businesses, and government agencies concerned about the issue.