Zorunlu yatış kararı ile sağlık kuruluna başvuran hastaların birinci derece yakınlarının kaygı düzeyleri, olumsuz yaşantı sonrası stres düzeyleri ve bakım yüklerinin zorunlu yatış kararı olmayan hasta yakınları ile karşılaştırılması
Comparison of the anxiety levels, the stress levels following the negative life event and the caregiving loads between the relatives of the patients who applied to the health comitee with the mandatory hospitalization verdict and the relatives of the patients without the mandatory hospitalization verdict
  1. Tez No: 791644
  2. Yazar: OYA KAPTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAL ERZİNCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı zorunlu yatışla sağlık kuruluna başvuran bireylerin birinci derece yakınlarının kaygı düzeyleri ve olumsuz yaşantı sonrası stres düzeylerini belirlemek ve bakım yükünü değerlendirmek ve istemli yatış kararı verilen hasta yakınları ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Sağlık Kurulu tarafından zorunlu yatış kararı verilen 100 hastanın yakını ve istemli yatışı uygun görülen 93 hastanın yakını dahil edilmiş ve katılımcılara kaygı, olumsuz yaşantıların yarattığı stres ve bakım yükü düzeylerini ölçen çeşitli ölçekler uygulanmıştır. Katılımcılara ölçekler uygulanmadan önce çalışmanın içeriği ve uygulanacak ölçekler açıklanmış, yazılı onam formu alınmıştır. Sosyodemografik ve Klinik Veri Formunun yanında Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI), Olayların Etkisi Ölçeği (IES-R), Bakım Verme Yükü Ölçeği (CB) kullanılarak veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre zorunlu yatış kararı verilen hastaların yakınlarında durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri, yatış sürecinden olumsuz etkilenme düzeyleri ve bakım yükü istemli yatış kararı verilen hasta yakınlarına göre daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the anxiety levels and stress levels following the hospitalization and to evaluate the caregiving burden of the first-degree relatives of the individuals who applied to the health committee with compulsory hospitalization, and to compare them with the relatives of the patients who were hospitalized voluntarily. Relatives of 100 patients who were given the decision of compulsory hospitalization by Samsun Mental Health and Diseases Hospital's Health Comitee and relatives of 93 patients whose voluntary hospitalization was deemed appropriate were included in the study, and various scales measuring anxiety, stress caused by negative experience and caregiving burden were applied to the participants. Before the scales were administered to the participants, the content of the study and the scales to be applied were explained, and a written consent form was obtained. Data were collected and analyzed using the Sociodemographic and Clinical Data Form, as well as the State and Trait Anxiety Inventory (STAI), the Impact of Events Scale (IES-R), and the Caregiver Burden Scale (CB). According to the results, the state and trait anxiety levels, the levels of negative effects due to the hospitalization event, and the caregiving burden level were found higher in the relatives of the patients who were given the decision for compulsory hospitalization compared to the relatives of the patients who were given the decision for voluntary hospitalization.