Armut meyvelerinin soğukta muhafazasına modifiye atmosfer paketleme, aloe vera kaplama ve putresin uygulamalarının etkisi
Effects of aloe vera gel coating, putresin and modified atmosphere packaging treatment on cold storage of pear fruit
- Tez No: 791645
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KÜÇÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma, armut meyvelerinde Aloe vera (AV) jel kaplama, putresin ve modifiye atmosfer paketleme (MAP) uygulamalarının soğukta muhafaza süresince ağırlık kaybı oranı, çürüme oranı, meyve renk tayini, meyve eti sertliği, toplam asitlik miktarı (TA), pH, suda çözülebilir kuru madde miktarı (SÇKM), toplam fenolik içeriği, toplam antioksidan kapasitesi, organik asit içeriği, bireysel fenolik içeriği gibi meyve kalite özellikleri üzerine olan etkilerini belirlemek amacı ile yürütülmüştür. Bu amaçla; kontrol, %66 A. vera, MAP, A. vera+MAP, Putresin, Putresin+MAP olmak üzere altı farklı uygulama belirlenmiştir. Meyveler 1°C ve %90±5 oransal nem içeriğinde 120 gün süre ile muhafaza edilmiştir. Kalite analiz ve ölçümleri, muhafazanın 30, 60, 90 ve 120. günlerinde yapılmıştır. MAP, MAP+Aloe vera jel uygulamaları, Putresin ve Putresin+MAP uygulamaları ile meyve eti sertliğindeki kayıplar daha az olmuştur. MAP, MAP+A. Vera, Putresin ve PUT+A.vera uygulamalarının ağırlık kayıplarının ve çürüme oranının önemli derecede azalttığı görülmüştür. Tüm uygulamalarda meyve renk özelliklerinin (a*,b*,L*) muhafaza edildiği tespit edilmiştir. MAP, AV ve putresin uygulaması ile meyvede SÇKM de artış ve TA oranlarında azalma daha düşük dolayısıyla meyvede olgunlaşma geciktirilmiştir. Bununla birlikte depolama süresince bireysel fenoliklerin ve organik asitlerin içeriğinde meydana gelen değişiklikler MAP, AV ve putresin uygulanmış meyvelerde daha düşük oldu. Çalışma sonucunda, Ankara armudu meyvelerinin soğukta muhafaza süresince MAP, Aloe vera, putresin, MAP+Aloe vera ve MAP+Putresin uygulamalarının muhafaza süresince olgunluğu geciktirme ve kalitenin korunmasında etkin olarak kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effect of Aloe vera (AV) gel coating, putrescine and modified atmosphere packaging (MAP) applications on fruit characteristics such as the weight loss rate, decay rate, fruit color, fruit firmness, titratable acidity (TA), pH, soluble solids content, organic acid content and individual phenolic content during cold storage. For this goal, six different treatments were determined as control, 66% A. vera, MAP, A. vera+MAP, Putresin, Putresin+MAP. The fruit were stored for 120 days at 1°C and 90±5% relative humidity. The quality analyzes and measurements were made on the 30th, 60th, 90th and 120th days of the cold storage. The losses in fruit firmness were less with MAP, MAP+Aloe vera gel applications, Putresin and Putresin+MAP applications. MAP, MAP+AV, Putresin and PUT+AV applications were found to significantly reduce weight loss and decay rate. It was determined that fruit color characteristics (a*,b*,L*) were maintained in all applications. With the application of MAP, AV and putrescine, the increase in TSS and the decrease in TA ratios were lower in fruit, so fruit ripening was delayed. However, the changes in the content of individual phenolics and organic acids during cold storage were lower in fruits treated with MAP, AV and putrescine. As a result of the study, it was concluded that MAP, Aloe vera, putrescine, MAP+Aloe vera and MAP+Putresin applications on pear can be used effectively in delaying maturity and maintaining quality during cold storage.