Paylaşım ekonomisi perspektifinde taşınmaz mülkiyeti: Türkiye örneği
Real property ownership from the perspective of sharing economy: The case of Turkey
  1. Tez No: 791648
  2. Yazar: FİKRİ ERDEM VARGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARIL CANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Şehircilik ve Bölge Planlama, Economics, Law, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Hakları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Paylaşım ekonomisinin çalışma prensibi, sahip olunan fakat ihtiyaç duyulmayan, kullanılmayan bir ürünü, aynı ağa bağlı diğer kullanıcılar ile paylaşarak, o ürünün ihtiyacı olan kişiler tarafından kullanılmasını sağlayarak, değer yaratmaktır. Bu tez çalışmasında, paylaşım ekonomisinin taşınmaz mülkiyeti üzerinde uygulanması kapsamında; mülkiyet, paylaşım ekonomisi, mülkiyet paylaşımı, irtifak hakları konuları araştırılarak, taşınmaz paylaşımının Türkiye ve dünya örnekleriyle karşılaştırılması yapılmış olup, taşınmaz paylaşımından kastın esasında ne olduğu, önemi, ekonomiye kattığı değer ve Türk Hukuku'ndaki irtifak haklarıyla olan benzerliği irdelenmiştir. Paylaşım ekonomisinin özellikle taşınmaz mallar kapsamında taşıdığı potansiyelin ortaya konulması hedefiyle, gerek hukuken gerek uygulama bazlı teşvik ve önlemler noktasına vurgu yapılmaktadır. Bu tezin amacı paylaşım ekonomisi çerçevesinde yapılan taşınmaz paylaşımlarını, mülkiyet kavramı ile ilişkilendirecek kavramların ortaya koyulmasıdır.
Özet (Çeviri)
The working principle of the sharing economy is to create value by sharing an unused product that is owned but not needed, with other users connected to the same network, and enabling that product to be used by those who need it. In this thesis, within the scope of the application of the sharing economy on real property ownership; property, sharing economy, property sharing, easement rights were investigated and compared with the examples from Turkey and the world. By the aim of presenting the potential of the sharing economy, especially within the scope of immovable properties, emphasis is put on both legal and practice-based incentives and measures. The aim of this thesis is to present the concepts that link the real estate sharings made within the framework of the sharing economy with the concept of ownership.