Uçar parça üretimi ve bakım operasyonları arasındaki ilgileşim üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 791649
  2. Yazar: MEHMET ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIZA HALUK KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Havacılıkta Bakım faaliyetleri önemli bir masraf kalemidir ve uygun yürütülmediğinde hem emniyet, güvenilirlik ve uçuşa emniyet konusunda büyük sıkıntılara yol açabilmektedir hem de uçuş operasyonlarının yapılabilirliğine engel olmaktadır. Bakım faaliyetleri için hava aracında kullanılan uçar parçaların tasarımı, sınanması, onaylanması, üretimi, depolanması ve kullanılmasına yönelik süreçlerin doğru planlanması, tasarlanması ve uygulanması gereklidir. Uçar parçaların bu süreçlerdeki serüveni içinde farklı yaklaşımlar kullanılagelmiştir. Son dönemde eklemeli ürün teknolojisinin tezahürü ile oyunun kuralları değişmeye başlamıştır. Bu çalışmada havacılıkta kullanılacak uçar parçaların üretim ve bakım ilişkisine yönelik nicel araçların kullanımı incelenmiş ve özellikle eklemeli üretimin getirdiği üstünlükler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Maintenance activities in aviation are considered as an important expense item and when not carried out appropriately, that can cause major problems in terms of safety, reliability and airworthiness, and also prevent the feasibility of flight operations. It is necessary to plan, design and implement the processes for the design, testing, approval, manufacturing, storage and use of the aviation grade parts used in the aircraft for maintenance activities. Different approaches have been used in the adventure of aviation grade parts in these processes. The rules of the game have started to change with the manifestation of additive product technology recently. In this study, the use of quantitative tools for the production and maintenance relationship of aviation grade parts to be used in aviation has been examined and especially the advantages of additive manufacturing have been examined.