Transformation of the immigration policies in the Global South: A comparative analysis of the temporary protection status in Turkey and Colombia
Küresel Güney'de göç politikalarının dönüşümü: Türkiye ve Kolombiya'daki geçici koruma statüsünün karşılaştırmalı bir analizi
  1. Tez No: 791647
  2. Yazar: İREM AYNAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN TOPAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
2010'ların başından bu yana, dünya ciddi sonuçları olan önemli göç hareketlerini yaşıyor. Bu hareketlerden en çok etkilenen ülkeler olarak Kolombiya ve Türkiye, göçün etkilerini en aza indirgemek için yeni göç politikaları tasarlama ve uygulama aciliyetiyle karşı karşıya kaldılar. Bu çalışma, Türkiye ve Kolombiya'daki göç politikalarını, özellikle sırasıyla Suriyelilere ve Venezuelalılara verilen geçici koruma statüsü açısından karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Suriye ve Venezüella'da yaşanan krizlerle birlikte dünyada kitlesel göç hareketlerinin risklerinin artabileceği olgusu daha fazla tartışılmaya başlandı. Sonuç olarak, Türkiye ve Kolombiya gibi farklı ülkeler, mevcut göç idaresi ilkeleri çerçevesinde benzer politikalar geliştirmiştir. Bunun sebebi ise mevcut göç prensiplerinin bu krizlere ülkelerin uygulamak istedikleri politikalar kapsamında cevap vermemesidir. Ülkeler kitlesel göç hareketlerine daha yumuşak ve geçici olarak yaklaşmakta ve politikalarını bu zemin üzerine inşa etmektedirler. Ülke politikaları krizleri çözmek yerine mevcut durumun olumsuz etkilerini en aza indirecek, krizlerin etkilerini yumuşak ve geçici olarak kontrol altına almak için geçici koruma politikaları geliştirmektedir. Bu bağlamda, Türkiye ve Kolombiya örnekleri üzerinden Suriye ve Venezüella'dan gelen yoğun göç akışına nasıl tepki verdikleri, geçici koruma statüsündeki Venezüellalılar ve Suriyelilere ilişkin göç politikalarındaki benzerlikler ve farklılıklara odaklanarak devam edilmiştir. Türkiye ve Kolombiya farklı kıtalarda, farklı diller, dinler, kültürler ve sosyal yapılarla çok farklı özelliklere sahip olsa da, her iki ülke de ev sahipliği yaptıkları kitlesel göç akışlarına geçici koruma statüsü uygulama prensibi çerçevesinde yanıt vermiştir.
Özet (Çeviri)
Since the early 2010s, the world has been experiencing significant immigration movements with serious consequences. As the countries most affected by these movements, Colombia and Turkey faced the urgency of designing and implementing new immigration policies to minimize the effects of immigration. This study aims to compare immigration policies in Turkey and Colombia, especially in terms of temporary protection status granted to Syrians and Venezuelans, respectively. With the crises in Syria and Venezuela, the fact that the risks of mass immigration movements in the world may increase has started to be discussed more. As a result, different countries such as Turkey and Colombia have created similar policies within the framework of existing immigration management principles. This is because, as a result, Turkey and Colombia as different countries implement similar policies within the framework of their existing concepts of immigration management principles. The reason for this is that current immigration principles do not respond to these crises within the scope of the policies that countries want to implement. Countries approach mass immigration movements more softly and temporarily and build their policies on this ground. Country policies develop temporary protection policies in order to control the effects of the crises in a soft and ad-hoc manner, which will minimize the negative effects of the current situation, instead of solving the crises. In this context, it continued by focusing on how they responded to the massive immigration flow from Syria and Venezuela over the examples of Turkey and Colombia, and the similarities and differences in immigration policies regarding Venezuelans under temporary protection status and Syrians. Although Turkey and Colombia have very different characteristics in different continents, with different languages, religions, cultures and social structures, both countries have responded to the mass immigration flows they host within the framework of the principle of applying temporary protection status.