Madde kullanımı öyküsü olan ergenlerde dissosiyatif yaşantıların, travma sonrası büyümenin ve stresle başa çıkma stratejilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of dissociative experiences, posttraumatic growth, and coping strategies with stress in adolescents with a history of substance use
  1. Tez No: 791663
  2. Yazar: ELEZ İLKİM TAŞTABANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Giriş: Bilimsel literatürde; madde kötüye kullanımı ve dissosiyasyon arasında dikkate değer bir bağlantı vardır. Ayrıca, madde kullanımı ile düşük travma sonrası büyüme ve düşük stresle başa çıkma arasında bir ilişki olması mümkündür. Araştırmamızda bu kavramlar arasındaki ilişkiyi açıklamayı amaçlıyoruz. Amaç: Çalışmamızın amacı 14-18 yaş arası madde kullanım öyküsü olan ergenler ile aynı yaş grubu madde kullanım öyküsü olmayan kontrol grubunun dissosiyatif bulgularının, travma sonrası büyümenin ve stresle başa çıkma stratejilerinin nitel ve nicel farklılığının ortaya konulmasıdır. Yöntem: Araştırmanın örneklemi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ÇERSAH EGEBAM polikliniğinden 14-18 yaş arası madde kullanım öyküsü bulunan 64 olgu ile, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi personel yakını olan,14-18 yaş grubu 58 sağlıklı kontrolü içeren 2 farklı gruptan oluşmaktadır. Araştırmanın başında, katılan genç ve ailelerine onam formu ve sosyodemografik bilgi formu verilmiştir. Daha sonra, olgu ve kontrol grubuna dahil olan gençlerden Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği-28(CTQ-28), Stresle Baş Etme Stratejileri Ölçeği (SBSÖ), Travma Sonrası Büyüme Envanteri (TSBE) ve Ergen Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (EDYÖ)'ni doldurmaları istenmiştir. Bulgular: Araştırmamızda Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği toplam puan, duygusal istismar, fiziksel istismar, cinsel istismar, fiziksel ihmal ve duygusal ihmal alt ölçekleri bakımından gruplar arası anlamlı fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: In the light of scientific literature; substance abuse and dissociation have a noteworthy link between them. In addition,it is possible that there is an association between substance use and low posttraumatic growth and low stress coping.In our research,we aim to explain the association between these concepts. Objective: The aim of our research to evaluate the dissociative finding, posttraumatic growth and strategies for coping with stress in adolescent between the ages of 14 -18 who applies to the addiction outpatient clinic with the history of substance use and in adolescent with the same age group who has no history of substance use. Method: Our research sample consist of two different groups; the case group which contains 64 adolescents between the ages of 14-18 who applies to Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ÇERSAH EGEBAM with the history of substance use and the control group which contains 58 adolescent between the ages of 14-18 with no history of substance use. At the beginning of the research, the consent form and sociodemographic form given to the adolescent and their parents who has participated in our research. Then, Childhood Trauma Questionnaire- 28(CTQ-28), Scale of Strategies for Coping with Stress(SSCS), Posttraumatic Growth Inventory(PTGI) and Adolescent Dissociative Experiences Scale (ADES) given to be filled to the adolescent who was included the case group or the control group.