SKP ile üretilen Ti13Nb13Zr/HA kompozitlerin mekanik ve tribolojik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of mechanical and tribological properties of Ti13Nb13Zr/HA composites fabricated with FSP
  1. Tez No: 791666
  2. Yazar: BEYZA BEGÜM DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BARAN ACIMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ti-bazlı biyomedikal malzemeler üretmek için birçok modifikasyon yöntemi uygulanmaktadır. Bu çalışmada, Ti13Nb13Zr alaşımına Sürtünme Karıştırma Prosesi (SKP) uygulanarak takviyesiz Ti13Nb13Zr alaşımı ve farklı oranlarda hidroksiapatit (HA) takviyeli Ti13Nb13Zr/HA kompozitlerin yapısal, mekanik ve tribolojik özellikleri araştırılmıştır. Yapısal özellikleri belirlemek amacıyla XRD, FTIR, SEM ve EDS analizleri gerçekleştirilmiştir. Yüzey pürüzlülük değerleri 3D optik mikroskop kullanılarak belirlenmiştir. Mekanik ve tribolojik özelliklerin belirlenmesi için ise sırasıyla mikrosertlik ve aşınma test cihazları kullanılmıştır. Aşınma testleri kuru ortam ve fosfat tamponlu tuz çözeltisi (PBS) içinde gerçekleştirilmiştir. Aşınma testleri sonucu oluşan aşınma izleri SEM ve 3D optik profilometre ile analiz edilmiştir. Yüzey ıslanabilirlik özellikleri temas açı ölçer ile incelenmiştir. Yapılan XRD analizleri sonucunda elde edilen kompozitlerin amorf bir yapı sergiledikleri görülmüştür. FTIR analizleri sonucu HA PO4-3, HPO4-2, CO3-2 ve OH- bağlarına sahiptir. SKP prosesi Ti13Nb13Zr alaşımının sertliğini ve her iki atmosferde de aşınma direncini artırmıştır. Ayrıca Ti13Nb13Zr/HA kompozitleri Ti13Nb13Zr alaşımı ve SKP uygulanarak modifiye edilmiş Ti13Nb13Zr alaşımının sertliğini ve aşınma direncini önemli ölçüde artırmıştır.Tüm numuneler hücrelerin yapışması için uygun hidrofilik yüzeyler sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Many modification methods are applied to produce Ti-based biomedical materials. In this study, the structural, mechanical and tribological properties of unreinforced Ti13Nb13Zr alloy and Ti13Nb13Zr/HA composites with different ratios of hydroxyapatite (HA) reinforcement were investigated by Friction Stirring Process (FSP) to Ti13Nb13Zr alloy. XRD, FTIR, SEM and EDS analyzes were performed to determine the structural properties. Surface roughness values were determined using a 3D optical microscope. Microhardness and wear test devices were used to determine the mechanical and tribological properties, respectively. Wear tests were carried out in dry environmentand phosphate buffered saline solution (PBS). The wear tracks were analyzed by SEM and 3D optical microscope. Surface wettability properties were investigated with a contact angle. The composites obtained as a result of the XRD analyzes were found to exhibit an amorphous structure. As a result of FTIR analysis, HA has PO4-3, HPO4-2, CO3-2 and OH- bonds. The hardness and wear properties of the Ti13Nb13Zr alloy were increased with SKP process. In addition, Ti13Nb13Zr/HA composites significantly increased the hardness and wear resistance of Ti13Nb13Zr alloy and modified Ti13Nb13Zr alloy by applying SKP. All samples exhibited hydrophilic surfaces suitable for cell adhesion.