Çelik yapı elemanlarının yangına karşı mukavemetlerinin ve alınacak önlemlerin araştırılması
The Searching of the steel structure elements to the fire and the fire preventions
  1. Tez No: 79167
  2. Yazar: BEKİR KAYABUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ZAFER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Çelik yapılarda yangın mukavemet hesaplarını yaparken, yangının etkin yanış safhası esas alınır. Bu safhada çelik yapı taşıyıcı elemanları, hassas bir biçimde etkilenirler. Hesaplarda yangın yükü, deprem yükü gibi işin içine katılır. Yangında mukavemet, her şeyden önce bir süredir. Bu nedenle ölçümü de zamana bağlı olarak yapılır. Yangına çeyrek saat, yarım saat, bir saat, iki saat mukavim elemanlar gibi. Bir taşıyıcı sistemin yada elemanın yangın süresindeki mukavemeti ve şekil değiştirmeleri malzemenin ısısal ve mekanik özelliklerine bağlıdır. Herhangi bir şekilde sıcaktan korunmamış bir çelik taşıyıcı elemanın dayanım süresi genelde 30 dakikaya pek ulaşmadığından koruma çoğu zaman gereklidir. Yalıtımla koruma, çevreyi sarma, kutuya alma ve betona gömme metodlarıyla yapılabildiği gibi çelik yapı elemanlarını dünyada henüz yaygınlaşmamış su soğutmalı sistemle de etkin bir şekilde korumak mümkündür. Bir taşıyıcı elemanın hem şekil değiştirmelerinin belirli sınırlar içinde kalması hem de verilmiş bir yükü taşıyabilmesi gerekir. Bu sebeple gerekli, kritik sıcaklık ve burkulma kontrolleri çeşitli formül, çizelge ve tablolar yardımıyla bulunur. Bu çalışmada gerekli mukavemet hesapları sayısal örneklerle anlatılmaya çalışılmış, çelik yapı elemanlarına uygulanabilecek koruma tedbirleri 6. Bölümdeki sonuçlar ve öneriler kısmında geniş bir biçimde bugünkü mevcut uygulamalarına da yer verilerek izah edilmiştir ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Li steel structures, when performing fire resistance calculations effective burning phase is to be taken into account. In takes phase, transporting elements of steel structure are effectively. In calculations, load resulting from fire are taken into consideration as eaithquake loads. Resistance to fire a time dependent process. So the measurement is made depending on time. For example fire resisting elements fire for a quarter of an hour, half an hour, an hour, and two hours. Ressitance of a structural system or an element during the fire and their deformation depend on mechanical and thermal proporties. As the period of resistance (endurance) of a steel structure element, that is not protected from heat in anyway, doesn't reach within 30 minutes, protection such as isolation, rolling uprim, encasement, and burying in concrete can be applied. It is also possible to protect the elements of steel structure by water cooling system in an efficient way. Deformations of a structural element should be kept within a certain limit in order to carry a given load. The necessarry critical temperature and twist control can be found by means of tables and equations. In this study, required resistance calculations are given with numerical examples. Applicable protection preventions are given in chapter 6. with examples of worldwide applications.