Lokal ve periyodik eğriliğe sahip kompozit malzemeden hazırlanmış kiriş ve plakların doğal titreşim ve stabilitesi
Natural vibration and stability of composite beams and plates the material in which has locally and periodically curved structures
- Tez No: 79166
- Danışmanlar: PROF. DR. SURKAY D. AKRABOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu çalışmada lokal -yerel- veya periyodik eğrisel yapıya sahip kompozit malzemeden hazırlanmış, kenarlarından serbest olarak oturan plakların doğal titreşim ve burkulması Akbarov ve Guz' süreklilik teorisi çerçevesinde Galericin Yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Bu amaçla elastisite teorisinin kesin hareket denklemleri kullanılarak üçüncü mertebeden geliştirilmiş plak titreşim denklemleri ve 3-boyutlu lineerize edilmiş elastik stabilite denklemleri kullanılarak üçüncü mertebeden geliştirilmiş plakların stabilite denklemleri ve bunlara ait uygun sınır koşulları çıkarılmıştır. Formülasyonu yapılan problemlerin incelenmesi için Galericin Yöntemi' nin uygulanmasında karşılaşılan bazı zorluklar ortadan kaldırarak bu yöntem ele alınan türdeki problemlerin incelenmesi doğrultusunda geliştirilmiştir. Araştırmalarda esas olarak Galericin Yöntemi kullanılmakla birlikte Pertürbasyon Yöntemi gibi başka tür yaklaşık yöntemlerin çözüm yöntemi olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Araştırmalarda üçüncü mertebeden geliştirilmiş plak teorileri kullanılmış olup bazı problemler için elde edilen sonuçlar klasik ve birinci mertebeden plak teorileri olan ve yaygın olarak kullanılan, sırasıyla, Kirchhoff-Love ve Reissner-Mindlin hipotezlerinden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalardan üçüncü mertebeden geliştirilmiş plak teorilerinden elde edilen sonuçların daha kesin olduğu tespit edilmiştir. Araştırmalardan, plak malzemesi yapısındaki eğitselliklerin doğal titreşim frekanslarını ve stabilite problemlerinde kritik dış basınç yükünü genellikle düşürdüğü sayısal sonuçlarla gösterilmiştir. Bundan başka eğriselliği karakterize eden parametrelerin doğal titreşim frekanslarına, stabilite problemlerinde ise kritik basınç kuvvetlerinin değerlerine etkisi geniş bir biçimde incelenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, natural -free- vibration and stability of the simply supported composite plates of which material has a local or periodically curved structure have been investigated in the framework of Akbarov and Guz' continuum theory by using Galerkin Method. For this aim, third order refined equations of motion and stability of composite plate have been derived by using exact motion equations of theory of elasticity and three dimensional linearised elastic stability equations, respectively. Some difficulties which have been met in the applications of Galerkin's Method to investigation of formulated problems, have been removed and this method has been developed for the solution of considered problems. Although Galerkin's Method has been mainly used in this thesis, utilization of other kind of solution methods such as Perturbation Method has also been examined. In this investigation, third order refined plate theories have mainly been used and comparison of numerical results, obtained by using classic (Kirchhoff-Love) and first order (Reissner-Mindlin) and third order refined plate theories, has been made. From this comparison, it is determined that the numerical results, obtained by using third order refined plate theories, are much more exact than others. By using obtained numerical results, it has been shown that values of the natural vibration frequencies and the critical loads to be applied to plate decrease due to the local or periodical curvings in the composite plate material. Additionally, effects of the parameters, defining the form of the curvings in the composite plate material structure, to the natural vibration frequencies and critical loads have also been widely investigated.