Boşluklu ve boşluksuz L plağın sonlu elemanlar metoduyla statik ve dinamik analizi
Static and dynamics analysis of L shaped plates with and without a rectangular hole using finite element method
- Tez No: 79168
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
IV ÖZET Günümüzde kişisel bilgisayarların gelişimi ve ekonomikleşmesi, nümerik metodların geliştirilmesine neden olmuştur. Bu tip çözümler için en çok tercih edilen yöntem de sonlu elemanlar metodudur. Bu metodun kullanımında iki önemli parametre bulunmaktadır. Bunlardan birincisi yeterli hassasiyette güvenilir sonuçlar elde etmektir, ki bu, bilinmeyen sayısını arttırmak ve ağ sıkılaştırması yapmakla mümkündür. İkinci önemli nokta ise şüphesiz, zaman kaybından ve gereksiz hesap yapmaktan kaçınmaktır. Bu iki parametrenin optimizasyonu ile ulaşılan çözüm, sonlu elemanlar metodu için en ideal çözümdür. Çalışma bu amaçla yapılmıştır. Herhangi bir L tipi plak seçilerek, yük, poisson oranı, elastisite modülü, sınır şartları, plak kalınlığı gibi parametreler değiştirilmeden sadece ağ boyutları küçültülerek eleman sayısı arttırılmış ve plağın statik yükler altındaki davranışı bu altı farklı ağ yapısı için incelenmiştir. Buna ek olarak maksimum momentlerin meydana geldiği bölgede bir yırtık etkisi oluşturulmuş ve plak tekrar altı ağ yapısı için incelenerek tepkileri ölçülmüştür. Bu işlemler seçilen 4 farklı sınır şartı için tekrar edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmı dinamik etkilere ayrılmış, bu bölümde Dinar, Erzincan depremleri ve 2 Eylül 1997 tarihli deprem yönetmeliği tasarım spektrumları seçilmiş olan bir sınır şartı için ve yırtık etkisi de gözönüne alınarak aynı plağa uygulanmıştır. Çalışmadan çıkan sonuç özetle Sonlu elemanlar metodunda, çözüm hassasiyeti genellikle eleman sayısının artışıyla azalan bir şekilde artar. Ancak ankastreliğin artışı, açıklık momentlerinin hassasiyetinin eleman sayısına bağımlılığını azaltır. Ayrıca düğüm noktalarının mümkün olduğunca aynı artım ve boyutla birbirlerini takip etmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world, the evolutions in personal computers, becoming cheaper and cheaper every day, has caused the development of numerical methods. The most preferred way for this kind of solutions is finite elements method. The two important parameters applied in this method are as follows: To obtain reliable results with reasonable accuracy, which is possible by increasing the number of unknowns, in another way by reaching the possible minimum degrees of freedom To avoid waste of time and unnecessary calculations The ideal way for finite elements method is the solution reached by the optimization of these two parameters. In this study, the number of elements and the response of an L shaped shell under statical loading -for which parameters such as loading, poisson ratio, boundary conditions and shell thickness have not been changed- have been searched by minimizing only mesh dimensions and for this six different mesh forms only. On the other hand, tearing effect has been formed in the area where appeared maximum moments and the responses of the sheel have been re examined again for the six mesh dimensions. All of these processes have been repeated for four chosen different boundary conditions. The second part of the study is dedicated to dynamic effects. Dinar and Erzincan earthquakes, along with the sysmic design code dated 02 September 1997, have been applied to the same shell, for the same boundary conditions and by taking into account the tearing effect. The solving accuracy, in the finite elements method, is increasing parabolically compared to the increase of the number of elements. As a number of fixed sides increases, the effect of the number of elements on the accuracy in calculating the bending moments dicreases. And also joints should follow each other as much as possible and continuity should be guaranteed.