İkinci ürün olarak yetiştirilen bazı tatlı sorgum (Sorghum bicolor var. saccharatum (L.) Mohlenbr.) genotiplerinin verim ve verim ögelerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some sweet sorghum (Sorghum bicolor var. saccharatum (L.) Mohlenbr.) genotypes grown as second crop
  1. Tez No: 791677
  2. Yazar: MIZGİN GÖLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARİF ÖZYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, tatlı sorgum Sorghum bicolor var. saccharatum (L.) Mohlenbr. genotiplerinin verim ve bazı verim ögelerinin belirlenmesi amacıyla, 2021 yılı ikinci ürün yetiştirme sezonunda Mardin ili Kızıltepe ilçesinde yürütülmüştür. Araştırmada bitkisel materyal olarak; Gülşeker, Sorge, Erdurmuş, Ulusoy, Uzun, M81-E, Tracy, Cowley, Smith ve USDA Tayvan olmak üzere 10 adet tatlı sorgum S. bicolor var. saccharatum (L.) Mohlenbr. genotipi kullanılmıştır. Araştırmada tarla denemesi tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada salkım çıkarma süresi, çiçeklenme gün sayısı, bitki boyu, sap kalınlığı, sap oranı, yaprak oranı, salkım oranı, yeşil ot verimi, sap verimi, kuru madde (KM) verimi, fizyolojik olgunlaşma süresi, yatma durumu, tane verimi, bin tane ağırlığı, ham protein (HP) oranı, HP verimi, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) oranı, nötral deterjanda çözünmeyen lif (NDF) oranı ve nispi yem değeri parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the Kızıltepe district of Mardin province in the second crop growing season of 2021 to determine the yield and some yield components of sweet sorghum Sorghum bicolor var. saccharatum (L.) Mohlenbr. genotypes. In the research, 10 sweet sorghum S. bicolor var. saccharatum (L.) Mohlenbr. genotypes, namely Gülşeker, Sorge, Erdurmuş, Ulusoy, Uzun, M81-E, Tracy, Cowley, Smith and USDA Taiwan, were used as plant material. In the research, the field trial was established according to the randomized complete blocks trial design with 3 replications. In the study, the duration of panicle formation, the number of flowering days, plant height, stem thickness, stem ratio, leaf ratio, panicle ratio, green herbage yield, stem yield, dry matter (DM) yield, duration of physiological maturity, lodging state, grain yield, thousand-grain weight, crude protein (CP) ratio, CP yield, acid detergent fiber (ADF) ratio, neutral detergent fiber (NDF) ratio, and relative feed value (RFV) parameters were investigated.