Dijitalleşme ekseninde pazarlama iletişimi: Endüstri 4.0'ın tüketici satın alma davranışlarına etkisinin klasik ve dijital boyutta karşılaştırmalı analizi
Marketing communication on the axis of digitalization: A comparative analysis of the effect of industry 4.0 on consumer purchasing behaviors in classic and digital dimensions
  1. Tez No: 791678
  2. Yazar: ARDA AKÇORU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRDAL ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Sanayi devrimleri yıllar içinde ortaya çıkmış olup, insanların daha az zamanda daha fazla ürün ortaya çıkartmalarına imkan sağlayan sistemler olarak düşünülebilir. 4. Sanayi devrimi olarak da adlandırılan Endüstri 4.0 'da bu kapsamda ortaya çıkmıştır. Birçok kişi Endüstri 4.0'ın dijitalleşme ile eşdeğer olduğuna inanmaktadır. Ancak bu inanış doğru değildir. Dijitalleşme Endüstri 4.0'ın temel bir bileşenidir ve dijitalleşme olmadan firmaların Endüstri 4.0 dönüşümlerini gerçekleştirmeleri mümkün değildir. Yıllar içinde ortaya çıkan sanayi devrimleri, firmaların mal ve hizmetlerini pazarlamalarındaki yöntemleri de birebir etkilemiştir. Bu pencereden bakarak pazarlama faaliyetlerinin de farklı dönemlere ayrıldığı söylenebilir. Pazarlama'nın son geldiği nokta olan Pazarlama 4.0 kavramında da dijitalleşmenin büyük bir rolü mevcuttur. Endüstri 4.0 ve Pazarlama 4.0'ın ortak noktalarından biri olan dijitalleşmenin tüketici davranışlarına olan etkisi, akademisyenler tarafından araştırılan bir konudur. Bu noktada araştırmalar daha çok tüketim mallarına odaklanmıştır. Tüketim malları için ortaya çıkan sonuçların, endüstriyel malzeme satın almalarında da paralellik gösterip göstermediği araştırılması gereken bir konudur. Bu noktadan hareket ederek, daha özet bir biçimde, yapılan tez çalışması endüstriyel malzeme satan firmaların, tüketicilerini etkileyebilmek için hangi yöntemleri kullanmaları gerektiğini ortaya çıkartmaya yönelik olarak kurgulanmıştır. Firmaların yapacakları pazarlama faaliyetlerindeki Klasik yöntemler ile Dijital yöntemlerin dağılımlarının ne olması gerektiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu noktada kullanıcılardan bilgi toplamak amacı ile Anket yöntemini tercih edilmiştir. Ankette kullanıcıların satın alma yolculuklarının farklı aşamalarında dijital yöntemleri mi, klasik yöntemleri mi tercih ettiklerini anlayabilmek adına hazırlanmış sorular kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial revolutions have emerged over the years and can be thought of as systems that allow people to produce more products in less time. Industry 4.0, also called the 4th Industrial Revolution, has emerged in this context. Many people believe that Industry 4.0 is equivalent to digitization. However, this belief is not true. Digitization is a fundamental component of Industry 4.0 and it is not possible for companies to realize Industry 4.0 transformations without digitalization. The industrial revolutions that have emerged over the years have also directly affected the methods in which companies market their goods and services. From this perspective, it can be said that marketing activities are divided into different periods. Digitalization has a great role in the concept of Marketing 4.0, which is the last point of marketing. The effect of digitalization, which is one of the common points of Industry 4.0 and Marketing 4.0, on consumer behavior is a subject researched by academics. At this point, research has focused more on consumer goods. It is an issue that needs to be investigated whether the results for consumer goods show parallelism in purchasing industrial materials. From this point of view, the thesis study was designed to reveal which methods the companies selling industrial materials should use in order to influence their consumers. It has been tried to understand what should be the distribution of Classical methods and Digital methods in the marketing activities of the companies. At this point, the Survey method was preferred in order to collect information from the users. In the survey, prepared questions were used to understand whether users prefer digital methods or classical methods at different stages of their purchasing journey.