Asfalt betonu üstyapılarında yorulma direnimi
Fatique response of asphalt concrete pavements
  1. Tez No: 79169
  2. Yazar: OĞUZHAN İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ILICALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Asfalt betonu karışımlarının yorulma direnimlerinin ölçülmesinde kullanılan deneyleri değerlendirmek ve yorulma direnimi hakkında bilinenleri özetlemek ve amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmaların ışığında İstanbul kent içinde uygulanmakta olan asfalt betonu kaplamaların yorulma ömürlerinin tahminine yönelik bir değerlendirme yapılmıştır. Yorulma deneyleri hakkında bilgi verilmiş ve deneyler aşağıda sıralanan kategorilere ayrılmıştır. Bunlar; basit eğilme, mesnetli eğilme, doğrudan eksenel, dairesel, üç eksenli, bozulma mekanizması ve trafik altında sıkıştırma deneyidir. Herbir deney metodunun değerlendirilmesinde kriterler olarak; a) Arazi şartlarını temsil etme, b) Basitlik ve c) Servis şartlarındaki performansı ile arasındaki korelasyon göz önüne alınmıştır. Bu şartları sağlamak yönünde gelecek vaat eden üç deney metodu; basit eğilme, dairesel yorulma ve bozulma mekanizmasını esas alan deneyler görülmektedir. Bunların dışında bir yorulma deneyi olmamasına rağmen doğrudan çekme deneyi de basit yorulma deneyi olarak söylenebilir. Fransız araştırmacılar yorulma deney sonuçları ile doğrudan çekme deneyi arasında iyi bir korelasyon bulmuşlardır. Yorulma direnimini etkileyen faktörler olarak; numunelerin üretimi, yükleme modu, karışım değişkenleri ile yük ve çevre değişkenleri sıralanabilir. Bir çok numune üretim veya sıkıştırma metodlarının arazi şartlarını iyi derecede temsil ettikleri gözlenmektedir (teker altında, yoğurmalı ve dönen metodlar). Hatta bu üç metodla sıkıştırılan numunelerin arasında yorulma direnimi açısından bir farklılık olacağı tahmin edilmemektedir. Laboratuar deneyleri için tipik yükleme modları olan kontrollü-gerilme veya kontrollü- deformasyon yorulma direnimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olan bir faktördür. Kontrollü-gerilme deneylerinde esas olarak çatlak başlangıcı için gerekli yük hesaplanır: Kontrollü-deformasyon deneylerinde çatlak başlangıcı kadar çatlağın ilerlemesinin de dahil edilmesi nedeniyle daha uzun yorulma ömürleri elde edilmektedir. Karışımın rijitliğini etkileyen iki değişken olan hava boşluğu ve sıcaklık yorulma direnimi üzerinde diğer değişkenlere nazaran daha büyük bir etkiye sahiptir. Ancak çoğu karışımda, yük ve çevre faktörleri de yorulma direnimi üzerinde etkiye sahiptirler ve deneysel çalışmalarda her ikisi de göz önüne alınmalı ve üstyapıların yorulma direnci için asfalt ve karışım özelliklerinin belirlenmesi şarttır. Sonuç olarak, önceden yapılmış olan çalışmaların çoğunda maksimum asal çekme deformasyonu yorulma hasarının belirlenmesi veya sebebi olarak kullanılmıştır ve karışık trafik yükü altındaki bu bozulmanın kümülatif toplamı kullanılmıştır. Diğer bozulma tespit yöntemleri olarak kümülatif bozulma yöntemi kadar deformasyon işi ve harcanan enerjinin sabitliği de alternatifler olarak bahsedilebilir. Anahtar kelime : Yorulma - Yorulma deneyleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To evaluate test procedures for measuring the fatigue response of asphalt paving mixtures and to put forward what is known about the factors that influence fatigue response is an important problem for design engineers. Available test methods are conveniently classified into the following categories: simple flexure, supported flexure, direct axial, diametral, triaxial, fracture mechanics, and wheel-track testing. Criteria used to each method for its potential use as a laboratory standard included: (1) ability to simulate field conditions, (2) applicability of test results for use in modelling pavement performance, (3) simplicity, and (4) correlation of results with performance of in- service pavements. The three most promising methods are considered to be simple flexure, diametral fatigue, and test based on fracture mechanics principles. Although not a fatigue test in itself, direct tension testing offers considerable potential as a simple surrogate for more complex fatigue tests: French researchers have achieved quite good correlations between direct tension and fatigue test results. Factors affecting fatigue response include specimen fabrication, mode of loading, mixture variables, loading, and environmental variables. Among the various fabrication or compaction methods, rolling-wheel, kneading, and gyratory methods seem to best duplicate field compaction. Although fatigue response is not expected to differ among specimens compacted by these three methods, an evaluation of the possible effects of compaction method on fatigue response is in order since prior compaction research has focused on other engineering properties. Mode of loading, typically either controlled-stress or controlled strain for laboratory testing is one of the primary factors affecting fatigue response. Controlled-stress tests essentially measure the loading necessary for crack initiation: longer fatigue lives are recorded in controlled-strain tests because crack propagation is included as well. Air void content and temperature both affecting mixture stiffness may have more significant influence on fatigue response than any other variables. However, many mixture, load, and environmental factors also influence fatigue response and must be considered both in the development of test protocols and in the determination of asphalt and mixture properties that are essential for fatigue-resistant pavements. Finally, in most prior work, the maximum principal tensile strain has been used as the cause or determinant of fatigue damage, and the linear summation of cycle ratios hypothesis has been used to accumulate this damage under mixed traffic loading. Other damage determinants, such as work strain as well as cumulative failure laws, such as constancy of dissipated energy, offer possible alternatives. Keyword: Fatigue-Fatigue tests VI