Hasarlı yapı onarımı
Repair of damaged reinforced concrete buildings
- Tez No: 79170
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında öncelikle yapılarda hasar oluşturabilecek malzeme davranışları ele alınmıştır. Betonda çeşitli nedenlerle oluşan bozulmalar, hasarlar ele alınmıştır. Hasar oluşumunda önemli rol oynayan çatlak ve sehimlerle ilgili şartname kayıtları incelenmiştir. TSE-500, ACI-318, EUROCODE2, DIN 1045 şartnamelerinden ani sehim, zamana bağlı sehim ve çatlaklarla ilgili hesap esasları ve bunların sınır değerleri alınmıştır. Onarım ve güçlendirme bölümünde ise hasar konusunda bir fikir sahibi olabilmemize yardımcı bir sayısal model incelenmiştir. Çatlakların çeşitli yöntemlerle tamiratı, kolonların onarım ve güçlendirilmesine ait deneysel çalışma sonuçları, kirişlerin onarım ve güçlendirilmesine ait yöntemler le alınmıştır. Son bölümde ise Prof. Dr. Ercüment KOKSAL ve tarafımdan uygulanan bir onarım projesinden bazı örnekler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : In this thesis study first of all the behaviors of the damage that occuers material in the building and also the damage that occuers with different reasons in concrete had taken charge of. The specification register about cracks and deformasıons that takes place in damage formation had delicated. From TSE-500, ACI-318, EUROCODE2, DIN 1045 specifications craks, deformations and calculation principles of their limit value had obtained. Although in the part of repair and strengthening a numeral model that help us to have opinion about damage had taken charge of. The repair of the cracks with different methods, the experimental study that belongs to the repair and strengthening of columns, techniques for repair and stregthening of beams had delicated. At the last part some examples from repair project that arenged by Prof. Dr. Ercüment KOKSAL and me had delicated.