Rudolf von Jhering'in hukukta gaye anlayışı
Rudolf von Jhering's understanding of law as a mean to an end
- Tez No: 791697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Sosyoloji, Philosophy, Law, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Rudolf von Jhering, 19. yüzyıl Almanya'sında hukuk düşüncesini etkileyen mühim bir hukuk felsefecesidir. Jhering'in Tarihçi Hukuk Okulu'nun görüşlerini benimseyerek oluşan hukuk düşüncesi zamanla gayeci, faydacı ve mücadeleci bir bakış açısına evrilmiştir. Jhering, Zweck im Recht (Hukukta Gaye) isimli eserini hukuka bu yaklaşımları çerçevesinde kaleme almıştır. Bu eseri ile yazar Almanya'da Menfaatler Hukuk Okulunun oluşumuna da adeta bir köprü vazifesi görmüştür. Hukukun hangi amaçla oluştuğunu, hukukun kaynağının ne olduğunu, varlığının neye hizmet ettiğini toplumu merkeze alarak sorgulayan Jhering, gayeci yaklaşımını hukuktan başlayarak devlete, topluma, bireye ve ahlaka yönlendirmiştir. Bu tezde, Rudolf von Jhering'in ismi zikredilen eseri üzerinden hukuk anlayışı, dönemdaş isimlerin hukuk kavramına ve hukukun gayesine bakışlarındaki ortaklıkları, Jhering'i bu düşünürlerden farklı kılan yaklaşımları üzerinden Alman ve dünya hukuk tarihi ve felsefesindeki etkisi tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rudolf von Jhering is an important legal philosopher who influenced legal thought in 19th century Germany. His legal thought which was formed by adopting the views of Historian Law School evolved into a purposive, pragmatic and combative perspective over time. Jhering wrote his work named Zweck im Recht (The Purpose of Law) within the framework of these approaches to law. With this work, the author served as a bridge to the formation of the Interest Law School in Germany. Questioning the purpose for which law was formed, what the source of law was, what its existence served and centering on the society, Jhering directed his purposive approach to the state, society, individual and morality, starting from law. This thesis discusses Rudolf von Jhering's understanding of law through his aforementioned work, the commonality of his contemporaries' views on the concept of law and the purpose of law, and the effects of Jhering on German and world legal history and philosophy through his approaches that make him different from these thinkers.