Dansta ve tiyatroda hareket olgusu
The Concept of movement in the dance and in the theatre
- Tez No: 102442
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SENEMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
öz Bu çalışmanın amacı, günlük yaşamın en önemli öğesi olan hareketin sahnedeki, özel olarak da dans ve tiyatrodaki işlevleri üzerinde durmak, bu işlevleri irdelerken de 1920'lerde Rudolf von Laban tarafından geliştirilen hareketin efor öğeleri ve hareket analizi çalışmalarının bir sistem olarak kullanılarak günümüze ait örneklerle geliştirilmesi ve farklı alanlara uygulanabilirliğinin gösterilmesidir. ABSTRACT The aim of this work is to mention the functions of movement, which is the most important element of the daily life, on stage specially in dance and theatre; as mentioning these functions, by using as a system the effort elements of movement and movement analysis which are developed by Rudolf von Laban in 20ies, the aim is to develop the examples of dance and theatre which belonging to our period and to show the possibility of applying this system to different fields m
Özet (Çeviri)