Aile Mahkemesi kararları ve bu kararlara karşı denetim yolları
Family Court decisions and against these decisions audit ways
  1. Tez No: 791703
  2. Yazar: SENA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Aile Mahkemeleri, Türk Yargı örgütü içinde adli yargı kolunda medeni yargı başka bir ifade ile hukuk yargısında yargılama yapmak 09.1.2003 tarih ve 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun ile kurulmuş bulunan, tek hâkimli, özel görevli bir ilk derece mahkemesidir. Anılan Kanun'un 4. maddesinde aile mahkemelerinin görevleri belirlenmiştir. Buna göre aile mahkemelerinin görevleri, Türk Medenî Kanununun vesayet (üçüncü kısım) hariç olmak üzere evlilik hukuku kitabı ile Türk Medenî Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanuna göre aile hukukundan doğan dava ve işler, Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanuna göre aile hukukuna ilişkin yabancı mahkeme kararlarının tanıma ve tenfizi ve diğer kanunlarla verilen dava ve işlerdir. Bu hüküm kapsamında aile mahkemelerince verilen kararların ve bu kararların denetimi maksadı ile yapılacak başvuruların inceleneceği“Aile Mahkemesi Kararları ve Bu Kararlara Karşı Denetim Yolları”başlıklı bu yüksek lisans tezi, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde aile mahkemesinin yapısı anlatıldıktan sonra, genel olarak aile mahkemesinin görevleri ve yargılama usullerine yer verilmiştir. İkinci bölümde aile mahkemesinin verebileceği tüm kararlar incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise aile mahkemeleri tarafından verilen bu kararlara karşı denetim yolları başlığı altında, bir hukuki çare olan itiraz ile istinaf, temyiz ve yargılamanın iadesi kanun yolları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Family Courts are a court of first instance with a single judge and a special duty, established by the Law on Establishment, Duties and Trial Procedures of Family Courts dated 09.1.2003 and numbered 4787. In Article 4 of the aforementioned Law, the duties of family courts are determined. Accordingly, the duties of the family courts are, excluding the guardianship (third part) of the Turkish Civil Code, the marriage law book and the cases and affairs arising from the family law according to the Law on the Enforcement and Implementation of the Turkish Civil Code, recognition and enforcement of foreign court decisions and lawsuits and works given by other laws. This master's thesis, titled“Family Court Decisions and Control Ways Against These Decisions”, which will examine the decisions made by the family courts and the applications to be made for the purpose of monitoring these decisions, consists of three main parts. In the first chapter, after the structure of the family court is explained, the duties and trial procedures of the family court are given in general. In the second part, all the decisions that the family court can make are examined. In the third and last part, under the title of control methods against these decisions given by family courts, legal remedies such as objection, appeal, appeal and restitution of the proceedings, which are a legal remedy, are examined.