Asi nehrini istila eden su sümbülünde bazı metallerin belirlenmesi
Determination of some metals in water hyacinth invading the Asi river
  1. Tez No: 791708
  2. Yazar: ALİ BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasının ana amacı, Antakya ilindeki Asi Nehri'ni istila eden su sümbüllerinde bazı metal konsantrasyonlarının belirlenmesidir. Bu kapsamda, Asi Nehri'nin farklı bölgelerinden su sümbülü örnekleri toplandı ve metal analizleri gerçekleştirildi. Elde edilen verilere göre, su sümbülünde berilyum (Be), sodyum (Na), alüminyum (Al), potasyum (K), kalsiyum (Ca), Bakır (Cu), çinko (Zn) ve molibden (Mo) konsantrasyonları belirlendi. Su sümbülünde en yüksek Be konsantrasyonu örnekleme noktası-3'te gövde kısmında 10,5 mg/kg, en yüksek Al, K, Ca ve Zn konsantrasyonu örnekleme noktası-2'de kök bölgesinde 8749, 60029, 35447 ve 142 mg/kg'dır. Su sümbülünde en yüksek Cu konsantrasyonu örnekleme noktası-1'de kök bölgesinde 36,12 mg/kg, en yüksek Mo konsantrasyonu örnekleme noktası-1'de yaprak kısmında 2,01 mg/kg'dır. En yüksek Na konsantrasyonu örnekleme noktası-1'de gövde kısmında 6949 mg/kg'dır. Sonuç olarak, Asi Nehri'ni istila eden su sümbüllerinin farklı organlarında bazı metallerin bulunduğu ve söz konusu metallerin su sümbülü tarafından iyi şekilde akümüle edildiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study is to determine some metal concentrations in water hyacinths invading Asi River in Antakya province. In this context, water hyacinth samples were collected from different regions of the Asi River and metal analyzes were carried out. According to the data obtained, beryllium (Be), sodium (Na), aluminum (Al), potassium (K), calcium (Ca), copper (Cu), zinc (Zn) and molybdenum (Mo) concentrations were determined in water hyacinth. The highest Be concentration in water hyacinth is 10.5 mg/kg in the stem part at sampling point-3, the highest Al, K, Ca and Zn concentration in the root zone at sampling point-2 is 8749, 60029, 35447 and 142 mg/kg. In water hyacinth, the highest Cu concentration is 36.12 mg/kg in the root zone at sampling point-1, the highest Mo concentration is 2.01 mg/kg in the leaf part at sampling point-1. The highest Na concentration is at sampling point-1 It was found to be 6949 mg/kg in the body part in. As a result, it was determined that some metals were found in different organs of the water hyacinths invading the Asi River and that these metals were well accumulated by the water hyacinth.