Sonlu şekil değiştirme ve/veya sonlu dönme yapan yüzeysel taşıyıcı sistemlerin teorik ve sayısal analizi
Theoretical and numerical analysis of shells of revoluation undergoing finite strains and/or finite rotations
- Tez No: 79172
- Danışmanlar: PROF.DR. R. FARUK YÜKSELER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmada, dönel simetrik sonlu şekil değiştirme ve/veya sonlu dönme yapan dönel yüzeysel taşıyıcı sistemlerin teorik ve sayısal analizi yapılmıştır. İncelenen malzemenin kauçuk benzeri (hiperelastik ve şekil değişimi öncesi izotrop) olduğu varsayılmaktadır. Enine (karşılaştırma yüzeyi normali doğrultusundaki) normal şekil değiştirmeler (dolayısıyla kalınlık değişimleri) ve enine kayma şekil değiştirmeleri gözönüne alınmaktadır. Problem, hem fiziksel hem de geometrik olarak kuvvetle nonlineerdir. İlgili cebirsel ve diferansiyel denklemlerin kapalı çözümü mümkün olmadığından sayısal çözüm yöntemlerine başvurulmuştur. İlgili doğrusal olmayan diferansiyel denklemler, integrasyon matrisleri ile doğrusal olmayan cebirsel denklemlere dönüştürülmüş ve cebirsel denklemlerin Newton-Raphson yöntemi ile sayısal çözümü yapılmıştır. Sonlu şekil değiştirme ve/veya sonlu dönme yapan kabuklar için önerilmiş olan iki teorinin konuyla ilgili çeşitli problemler üzerinde sayısal karşılaştırmaları yapılmıştır. XV...,; /f
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a theoretical and numerical analysis of rubber-like shells of revolution undergoing axisymmetrical finite strains and finite rotations is rnade. The material is assumed to be rubber-like (isotropic in the unstrained state and hyperelastic). Transverse normal strains (therefore, thickness changes) and tranverse shear strains are taken into consideration. The problem is strongly nonlinear both physically and geometrically. The closed form solution of the corresponding algebraical and differential equations is not possible. Therefore, consulting some numerical approaches has become unavoidable. Corresponding nonlinear differential equations are converted into nonlinear algebraical equations by integrating matrices. The algebraical equations are, then, numerically solved by using Newton-Raphson Method. Two shell theories which have been recommended for the shells undergoing finite strains and finite rotations are compared numerically on some problems related with the subject.