Türkiye akarsularında bölgesel trend analizi
Regional trend analysis of Turkey's streamflows
  1. Tez No: 152332
  2. Yazar: ÖZBEK ÖZGÜR DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMETÇİK BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
TÜRKİYE AKARSULARINDA BÖLGESEL TREND ANALİZİ ÖZET Yapılan çalışmada Türkiye akarsularmda taşkın, ortalama ve düşük akımlarda bölgesel trend varlığı incelenmiştir. Bu çalışmada Türkiye'de bulunan 26 havzanın 24'ündeki yaklaşık 100 adet akım istasyonuna ait akım verileri kullamlmıştır. Bu veriler EİE (Elektrik İşleri Etüd İdaresi)'den alınmıştır. Veriler parametrik bir test olan t testi ve parametrik olmayan Mann-Kendall testi kullanılarak analiz edilmiş ; trend görülen istasyonlar birleştirilerek bölgeler oluşturulmuştur. Bölgeler Ege ve Batı Akdeniz Bölgesi, Marmara ve Trakya Bölgesi, Sakarya, İç Anadolu ve Doğu Akdeniz Bölgesi olarak seçilmiştir. Daha sonraki aşamada bu bölgelerde minimum, ortalama ve maksimum akımlarda Mann-Kendall testi uygulanarak bölgesel trend analizi yapılmıştır. En son aşamada maksimum akım için bulunan bölgesel trend, bootstrap metodu ile kontrol edilmiştir. Ayrıca bölgesel trend bulunan bölgelerde trendin bölge üzerindeki homojenliği de incelenmiştir. Sonuç olarak oluşturulan bölgelerin çoğunda maksimum, ortalama ve minimum akımlar için azalan yönde trend olduğu anlaşılmaktadır. Bu çalışmanın sonucu, daha önce yapılan çalışmaların sonuçlan ile uyuşmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
REGIONAL TREND ANALYSIS OF TURKEY'S STREAMFLOWS SUMMARY In this study the existence of regional trends in flood, mean and low flows of Turkey is investigated. Approximately 100 flow stations' data in Turkey's 24 basins out of 26 basins are used. Data are analysed by using t test which is parametric and Mann-Kendall test which is non-parametric, and the stations which have trend are combined and regions are formed. Aegean and Western Mediterranean, Thrace and Marmara, Sakarya, Inner Anatolia and Eastern Mediterranean regions are chosen. In the following stage, Kendall test is applied to flood, mean and low flows of these regions then regional trend analysis is applied. In the last stage; the trends for maximum flows are checked by bootstrap method. Homogenity of trends is also analyzed in regions which have trends. In conclusion, most of the regions for flood, mean and low flows show a trend in the decreasing direction. The results of this study are in agreement with the preceding studies' results. V1U