İmaj teorisi ve güvenlikleştirme bağlamında başarısız devletler söylemi ve uluslararası ilişkilere etkileri
The failed states discourse in the context of image theory and securitization and its effects on international relations
- Tez No: 791712
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KURUBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Başarısız devlet imajını konu edinen bu çalışmanın amacı,“başarısız devlet”kavramının taşıdığı imajı ortaya çıkararak, bu imajın etkisini incelemektir. Başarısız devlet kavramı, yakın geçmişte, uluslararası güvenlik gündeminin üst sıralarında yer almış olması bakımından önemlidir. Başta terörizm olmak üzere, birçok ulus aşan tehdit, devlet başarısızlığıyla ilişkili şekilde yorumlanmıştır. Konunun önemine binaen, akademi ve siyaset alanlarından birçok aktörün katkısıyla bir“başarısız devletler söylemi”ortaya çıkmıştır. 1990'larda Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak üretilen kavram, bu devletin çeşitli uluslararası müdahalelerini meşrulaştırmak için başvurduğu bir araç olduğu gerekçesiyle eleştirilmiştir. Bununla birlikte literatürde, bu tür eleştirilerin dayandırıldığı bir başarısız devlet imajı incelemesi yer almamaktadır. Literatürdeki bu eksiklikten yola çıkan bu çalışma, uluslararası ilişkiler imaj teorisi ve güvenlikleştirme kuramından faydalanarak, başarısız devlet imajı üzerinden söz konusu eleştirel iddiaları sınamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, çalışma dört ana bölüme ayrılmıştır. Bölümlerde sırasıyla, uluslararası ilişkiler imaj teorisi ve başarısız devletler söylemi tanıtılmış, ardından başarısız devlet kavramı, imaj teorisi aracılığıyla analiz edilmiş ve son olarak başarısız devlet imajının nasıl güvenlikleştirildiği ve bu imajın, başarısız görülen devletlerin uluslararası ilişkilerine ve konumlarına ne tür etkilerde bulunduğu tartışılmıştır. Başarısız devlet imajının tespiti için, akademik ve siyasi söylemlerdeki iddialar nitel söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen sonuç, başarısız devlet imajının, kavramı kullananlar açısından ortak bir algılama yansıtmakla birlikte bu şematik gücünü esasen güvenlikleştirilmesinin ardından kazandığı yönündedir. Bunun yanı sıra başarısız devlet imajının, aslında sömürge imajının güvenlikleştirilmiş ve güncel uluslararası koşullara göre nitelendirilmiş hâli olduğu tespitine de ulaşılmıştır. Bu bağlamda, söz konusu imajın, bu şekilde nitelendirilen devletler üzerindeki etkileri farklı boyutlarıyla incelenmiştir. Başarısız devlet imajının, çeşitli müdahale pratiklerini meşrulaştırmada önemli bir rol oynadığı ve egemenlik ihlallerini sıradanlaştırmaya dönük bir işlevi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which deals with the failed state image, is to reveal the image of the“failed state”concept and to examine the effects of this image. The failed state concept is important in that it has been at the top of the international security agenda in the recent past. Many transnational threats, especially terrorism, have been considered in relation to state failure. Due to the importance of the subject, a“failed states discourse”has emerged with the contribution of many actors from the fields of academia and politics. The concept, which was produced in the United States in the 1990s, was criticized on the grounds that the U.S. uses this as a tool to legitimize various international interventions. However, an analysis about failed state image on which such criticisms are based, can not be found in the literature. Considering this deficiency in the literature, this study aims to examine these critical claims through the failed state image by using the international relations image theory and securitization theory. For this purpose, the study is structured over four main chapters. In these chapters, respectively, the international relations image theory and the failed states discourse are introduced, then the failed state concept is analyzed through image theory, and finally, how the failed state image is securitized and what kind of effects this image has on the international relations and positions of the states that called as failed are discussed. In order to determine the failed state image, the claims in academic and political discourses are examined through qualitative discourse analysis methods. The result obtained is that the failed state image, although reflecting a common perception for those who use the concept, gained this schematic strength mainly after its securitization. In addition, it has been concluded that the failed state image is actually the securitized and, in accordance with current international conditions, redefined version of the colony image. In this context, the effects of this image on the states that are described as failed, are examined in different dimensions. As a result, it is detected that the failed state image plays an important role in legitimizing various intervention practices and has a function to normalize violations of sovereignty.