Venöz tromboembolizm tedavisinde edoksaban, rivaroksaban ve warfarinin rekürren tromboz, rekanalize akım ve posttrombotik sendrom üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of edoxaban, rivaroxaban and warfarin on recurrent thrombosis, recananalized flow and postthrombotic syndrome in the treatment of venous thromboembolism
- Tez No: 791713
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL DERELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Antikoagülan ilaçlar Derin Ven Trombozu (DVT) tedavisi için altın standarttır. Antikoagülan ilaç etkinliği hem rekanalize akım oluşumu hem de tedavi sırasında rekürren tromboz gelişimi ile belirlenir. Tedavi sırasında majör veya minör kanama gibi komplikasyonlar ve ileri dönemde ise Posttrombotik Sendrom (PTS) gelişebilir. Bu çalışmada DVT tedavisinde kullanılan ilaçların etkinliği, kanama ve PTS gibi komplikasyon gelişme oranları araştırıldı. Yöntem: Lokal etik kurul onayı alındıktan sonra, Ocak 2018-Aralık 2021 tarihleri arasında, kliniğimize DVT nedeniyle müracaat eden ve antikoagülan ilaç tedavisi başlanan toplam 320 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların tedavi başlangıcında ve 1, 3 ve 6.ay kontrollerinde yapılan rutin tetkikleri ve renkli doppler ultrasonografi (RDUS) sonuçları retrospektif olarak analiz edildi. Hastalar kullandığı antikoagülan ilaca göre Warfarin (n:106), Edoksaban (n:107) ve Rivaroksaban (n:107) gruplarına ayrıldı. Çalışmada hem Direkt Oral Antikoagülan (DOAK) grupları kendi arasında hem de Vitamin K Antagonisti (Warfarin) grubu ile karşılaştırıldı. Ayrıca tüm ilaçlara ait alt grup analizleri de yapıldı. Bulgular: Bu çalışmada 1.ay, 3.ay ve 6.ay rekanalize akım oranları sırasıyla %68,1, %87,2 ve %92,8 olarak bulundu ve tüm segmentlerde 6.ay en yüksek açıklık olan zaman dilimi olarak göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Anticoagulant drugs are the gold standard for Deep Vein Thrombosis (DVT) treatment. Anticoagulant drug efficacy is determined both by the formation of recanalized flow and by the development of recurrent thrombosis during treatment. Complications such as major or minor bleeding may develop during treatment, and Post-thrombotic Syndrome (PTS) may develop in the later period. In this study, the efficacy of drugs used in the treatment of DVT, and the rate of complications such as bleeding and PTS were investigated. Method: After the approval of the local ethics committee, 320 patients who applied to our clinic due to DVT and were started on anticoagulant drug therapy between January 2018 and December 2021 were included in the study. The routine examinations and Color Doppler Ultrasonography (CDU) results of the patients at the beginning of the treatment and at the 1st, 3rd and 6th month follow-ups were analyzed retrospectively. The patients were divided into Warfarin (n:106), Edoxaban (n:107) and Rivaroxaban (n:107) groups according to the anticoagulant drug they used. In the study, Direct Oral Anticoagulant (DOAC) drugs were compared both among themselves and with the Vitamin K Antagonist (Warfarin) group, and subgroups were also analyzed. Results: In this study, the 1st, 3rd and 6th month recanalized flow rates were found to be 68.1%, 87.2% and 92.8%, respectively, and the 6th month was the time period with the highest patency in all segments. At 1 month after DVT, recanalization rates were highest in patients using Edoxaban and lowest in patients given Warfarin (79.4% vs. 61.3%) (p=0.008). In the 3rd month, it was determined that the recanalization rates of the Warfarin group increased significantly and the highest rate of patency was observed (95.3%), while the 3rd month recanalization of the Edoxaban group was observed at a lower rate than the other drugs (77.6%).