Fındık kurdu (Curculio nucum L. col.: curculıonıdae)'nun Düzce ve Sakarya'daki mevcut durumunun belirlenmesi
Current status of hazelnut weevil Curculio nucum L. (col.: curculionidae) in Duzce and Sakarya provinces of Turkey
- Tez No: 791718
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KARABÖRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Fındık kurdu, Curculio nucum fındıkta zarar yapan böcek türleri arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, Düzce ve Sakarya illerinde C. nucum'un yaygınlık oranı, ergin popülasyon yoğunluğu ve larvalarının neden olduğu delikli fındık oranı araştırılmıştır. Araştırmalar 2020 ve 2021 yılında toplam 29 fındık bahçesinde yürütülmüştür. Zararlıya ait en yüksek ortalama yaygınlık oranları Düzce ve Sakarya illeri için sırasıyla %40 ve %50 olarak belirlenmiştir. Diğer taraftan, bazı yerlerde yaygınlık oranları %100'e kadar ulaşmıştır. Düzce için 2020 ve 2021 yıllarında on fındık ocağı başına düşen ortalama ergin sayısı 0.57 ve 0.63 iken, bu oranlar Sakarya için sırasıyla 0.25 ve 0.64 olarak belirlenmiştir. Lokasyon bazında en yüksek ortalama ergin sayısı Düzce için 1 ve Sakarya için 2 adet olarak tespit edilmiştir. En yüksek ortalama ergin sayısı belirlenirken bahçeler düzeyine inildiğinde ise Düzce'de 10 ocak için ergin sayısı 4 adete, Sakarya'da ise 2 adete kadar çıkmıştır. Hasat sonrası yapılan incelemelerde larvaların önemli ölçüde meyve hasarına neden olduğu tespit edilmiştir. 2020 sezonunda delikli fındık meyvesi Düzce'de ortalama %2.93 ve Sakarya'da ortalama %3.07 iken, 2021 sezonunda bu oranlar Düzce için %5.63 ve Sakarya için %4.36'ya çıkmıştır. Sonraki üretim sezonlarda ekonomik kayıpların önüne geçebilmek için zararlı popülasyonunun takip edilmesi ve zararlının kontrol altında tutulması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Hazelnut weevil, Curculio nucum are among the insect species that damage hazelnuts. In this study, prevalence rate, adult population density and rate of perforated hazelnut caused by weevil's larvae were investigated in Duzce and Sakarya provinces. The studies were carried out in 29 hazelnut orchards at 2020 and 2021 groving seasons. The highest average prevalence rates of the pest were determined as 40% and 50% for Duzce and Sakarya provinces, respectively. On the other hand, prevalence rates reached up to 100% in some places. While the average number of adults per ten hazelnut clusters were 0.57 and 0.63 for Duzce, but these rates were determined as 0.25 and 0.64 for Sakarya at 2020 and 2021, respectively. On the basis of location, the highest average numbers of adults were determined as 1 and 2 for Duzce and Sakarya, respectively. Depending on the locations of hazelnut gardens, the highest average numbers of adults were determined as 4 and 2 for ten hazelnut clusters in Duzce and Sakarya, respectively. In the post-harvest examinations, significant fruit damage caused by the larvae was detected. While average perforated hazelnut fruit were 2.93 and 3.07% in Duzce and Sakarya in 2020, these rates increased to 5.63 and 4.36% in 2021. In order to prevent economic losses caused by the pest, in next production seasons, it is important to monitor the pest population and to keep them under control.